„Měl tam celý ten svůj fraucimor,“ řekne se o šéfovi, který se na školení dostavil s ryze dámským pracovním kolektivem. Jak rozumíme slovu „fraucimor“? A rozumíme mu správně? Je fraucimor výraz pejorativní, pochvalný, anebo citově neutrální? Čemu se říkalo fraucimor v minulosti? A v které době bylo slovo fraucimor aktuální?
Fraaucimor, protože Frauen zimmer
Ať chceme nebo nechceme, slovo fraucimor není hanlivé. Neznačí nic nemravného nebo společensky nevhodného. Slovo fraucimor je v současné době někdy nesprávně zaměňováno s výrazy: harém, nevěstinec, veřejný dům. Ale tak to není, a nikdy to tak nebylo.
Fraucimor je zkomolenina německých výrazů Frauen zimmer, ženský/dámský pokoj/komnata. Fraucimor byl od 15. století neodmyslitelnou součástí světa vyšších společenských vrstev.
Fraucimor, dvůr vznešené paní
Uvádí se, že v 15. století tak byl nazýván celý dámský dvůr. A dámský dvůr se říkalo skupině osob, které dělaly společnost a doprovod manželce šlechtice či panovníka. Dámský dvůr mohl mít až na padesát osob, a nemusely to být nutně jenom ženy. Zahrnoval nejen dvorní dámy, ale také služebné , komorné, sluhy, švadleny, pradleny, kuchaři, kaplana, nižší úředníky a podobně. Byl to kolektiv lidí, jejichž přímou „šéfovou“ i zaměstnavatelkou byla manželka panovníka či šlechtice.
Původ a společenský růst
„Zejména od konce 16. století musela mít svůj fraucimor každá vážená šlechtična, aby si udržela své společenské postavení. Bez dívek z fraucimoru pak téměř dáma neudělala krok, jednalo se o jakousi formu reprezentace,“ čteme na portále eurozpravy.cz.
„Ve fraucimoru se zakládalo nejen na počtu dívek, ale především na jejich původu. Ve fraucimoru královen mohly figurovat pouze dívky z těch nejváženějších a nejbohatších šlechtických rodů, ve fraucimoru těchto rodů pak bývaly šlechtičny nižšího společenského postavení. Pro dívky znamenalo stát se součástí fraucimoru možnost dostat se na vyšší společenskou úroveň, a také jakousi přípravu na samostatný život vážené dámy. Zejména pro chudší šlechtičny byl fraucimor však vrcholem, kterého mohly ve svém životě dosáhnout.“
Známe z Noci na Karlštejně
Zaměstnanci šlechtičny – fraucimor – často obývali oddělené části panovníkova sídla. Místnosti byly často v oddělené části budovy a někdy měly vlastní vchod.
- „Jako fraucimor se označuje také část hradu nebo zámku vyhrazená pouze ženám a ženskému služebnictvu. Například na Karlštejně sloužilo jako fraucimor podkroví Císařského paláce,“ dočítáme se například v české verzi Wikipedie.
Situaci na hradě Karlštejně známe z divadelní hry a podle ní natočeného filmového muzikálu Noc na Karlštejně. Někdy chudé šlechtičny díky svému zařazení do fraucimoru pronikly do vyšších společenských vrstev, a mohl jim tak být vybrán i bohatý a vážený ženich. A tak se posunuly na společenském žebříčku.
Slovník cizích slov vykládá výraz fraucimor jako:
- ženský pokoj,
- ženské služebnictvo,
- skupina žen. vůbec