Gerbery jsou v květinářstvích oblíbené pro svůj atraktivní vzhled a dlouhou trvanlivost květů. Dají se koupit řezané ale i rostoucí v květináči. Přivést gerbery k opětovnému kvetení je ale v domácích podmínkách těžké, proto většina pěstitelů jistě ocení několik rad do začátku.
Gerbery pochází z Afriky a jihovýchodní Asie, přesto si je můžeme poměrně snadno pěstovat i v domácích podmínkách. Jen je třeba trochu přihlédnout ke krajině, ze které pocházejí a myslet na potřebu suchého, ale světlého zimování, které bývá hlavně v panelákových bytech základním kamenem úrazu.
Gerbera v květináči – pěstování
Ještě před třiceti lety bylo možné gerbery koupit pouze jak ořezané květiny, ale poté zahradníci udělali radost milovníkům rostlin v květináči a přišli se zakrslými formami pokojových gerber, které dobře prosperují i v bytových podmínkách. Dnes je k dostání mnoho druhů, které ze všeho nejvíce květy připomínají křížence kopretiny a pampelišku s jednoduchými, plnými ale i miniaturizovanými květy, které si v poslední době nacházejí obdivovatelů stále více.
Ještě než si mladou rostlinu přinesete domů, měli byste vědět dvě důležité věci.
- Gerbera se nikdy nedá vypěstovat ze semínek. Je totiž výsledkem nejistého genetického křížení, při kterém jsou ty nejodolnější a nejkrásnější kusy dále množeny metodou in vitro.
- Nasazování velkého množství poupat je docíleno za pomoci pěstování ve skleníku a značného dopingu v podobě rostlinných hormonů, doma proto tak velké množství květů nikdy nedocílíte, ani kdybyste gerberu hnojili ostošest.
Pokud vás to neodradilo, můžete se do vlastnoručního pěstování pokojových gerber klidně pustit, stačí zajít do nejbližšího květinářství a vybrat si tu nejkrásnější rosltinu.
Gerbera – kráska, která snese vše
Gerberu můžete pěstovat prakticky kdekoliv. Vadí jí pouze přímý sluneční úpal, který můžete korigovat například dočasným zatažením žaluzií. Zalévání i hnojení vyžaduje mírné. Voda by se měla do květníku dostávat vždy odspodu. Vždy používejte vodu odstátou, přizpůsobenou okolní teplotě. Šoky způsobené prochladnutím kořenů totiž gerbera těžko snáší.
Po shození květů je důležité gerberu přesadit do nové hlíny a to tak, že z jejích kořenů odstraníte co nejvíce té původní – nejlépe lehkým oklepáváním. Při této příležitosti se můžete také zbavit kořenů poškozených nebo odumřelých, které poznáte podle hnědé barvy.
Samotné zimování gerber je pak již událostí poměrně náročnou. Pro úspěšnou tvorbu květů potřebu gerbera v období od října do dubna chladné ale velmi světlé místo, které spolu s mírnou zálivkou zajistí potřebný vegetační klid. Do klasických panelákových bytů se proto gerbera rozhodně nehodí. Mnohem lépe jí bude v rodinných domcích s dvojitými okny nebo světlou nevytápěnou chodbou.
1 komentář
Gerbera mě opakovaně kvetla a to až 6 květů, zalévám jen deštovou vodou a je na parapetě, kde slunce svítí, myslím, že dle podmínek je to asi všude jinak. A mám jí už 2 roky.