Gestační váček je většinou to první, co uvidí nastávající maminka na ultrazvuku. Jde o jakýsi obal, ve kterém se vyvíjí embryo. Je zjistitelný už od 4. týdne těhotenství, ale při nepříznivých podmínkách (špatně uložení v děloze) to nemusí být pravidlem.
Gestační váček je prvním vizuálním potvrzením možného výskytu embrya v děloze – bohužel ne vždy znamená přítomnost gestačního váčku také přítomnost miminka. Někdy se vývoj těhotenství v této fázi zastaví a dojde k rannému potratu, který většina žen zaznamená jen jako silnější menstruaci.
Jak se vyvíjí gestační váček
Gestační váček (zvaný také plodové vejce) je nejlépe zachytitelný vaginální sondou – vyšetření přes břišní stěnu nebývá tak podrobné ani spolehlivé. Neobjeví-li se gestační váček už v předpokládaném 4. týdnu těhotenství (4+4tt), je žena obvykle pozvána na opakovanou prohlídku za 14 dní. Gestační váček vypadá jako malá černá bublinka vyrůstající ze stěny dělohy.
O dva týdny později (6 tt) se obvykle uvnitř gestačního váčku objevuje světlejší prstýnek – jde o tzv. žloutkový váček, který zajišťuje první výživu miminka. Gestační váček má v tuto dobu průměr asi 2 cm. Samotné embryo je potom vidět jako ztluštění (5 mm) žloutkového váčku. Vaginální sonda ho může zachytit už ve věku 6+1 tt, břišní sonda pak okolo 8 tt.
Špatný vývoj gestačního váčku
Pokud se těhotenství vyvíjí dobře, odpovídá velikost gestačního váčku předpokládanému datu otěhotnění (počítáno podle prvního dne předcházející menstruace) a správný vývoj těhotenství potvrzuje i rostoucí hodnota HCG při odběru krve.
Někdy se ale stává, že zobrazený gestační váček neodpovídá předpokládané délce těhotenství. Příčin může být mnoho. Tou nejčastější je jednoduše opožděná ovulace, která zapříčiní otěhotnění v jiné fázi menstruačního cyklu, než je obvyklé. Problém může být také v zastaralé technice (zvláště u břišních sond) nebo bohužel i ve špatně se vyvíjejícím embryu.
Z prvního vyšetření ale nelze s jistotou poznat nic. Ještě před několika lety byla takováto „špatná těhotenství“ jednoduše posílána na revizi z důvodu špatného vývoje embrya. Dnes už doktoři soudy tak snadno nevynášejí. Obvykle si ženu pozvou na kontrolní vyšetření za 14 dní, na kterém už bezpečně poznají, jestli jde o vývojově mladší těhotenství nebo o skutečně špatně prospívající případně mrtvé embryo.
Čtrnáct dní může být pro nastávající maminku často nesnesitelných. Často ji nic nebolí, nemá křeče a nekrvácí a přesto se bojí, že je něco špatně. Pokud chce mít opravdu jistotu, může si vyžádat vyšetření krve jako samoplátce. K tomu není potřeba žádné doporučení, stačí navštívit odběrové místo a za tři dny znovu a nechat si z odebrané krve vyšetřit hladinu HCG. Roste li tato hodnota, probíhá těhotenství pravděpodobně v pořádku. Naopak klesla-li, je embryo velmi pravděpodobně mrtvé. Jedno vyšetření stojí asi 200 Kč, což není nikterak mnoho, uvážíme-li, že může těhotnou ženu ušetřit dvou týdnů strachu a nejistoty.
1 komentář
Dobrý den dnes jsem byla na vyšetření u gyn. Ale Muj gest. Vacek je větší než obvykle. Srdeční akce byla ale přesto se bojím. Děkuji