Globalizace je pojetí lidského světa jako jednoho celku a zároveň proces, při kterém dochází ke sjednocování nejdůležitějších oblastí, které jsou společné všem lidem na celém světě bez ohledu na národnost, státní uspořádání či politické zřízení. To se týká oblastí jako je ekonomika (výroba, obchod), doprava, věda, kultura, zdravotnictví, vzdělávání, sociální úroveň, které se – alespoň v zásadních principech – dostávají na stejnou úroveň.
Globalizace: Představme si glóbus
Třebaže existují názory, že globalizaci nelze pojímat v zeměpisném slova smyslu, ale společenském, nejjednodušší pro pochopení významu slova globalizace je představa klasického geografického glóbu světa. Je to sice opravdu trochu triviální metoda, ale glóbus je konkrétní, jednoznačný. Pak lze snadno pochopit, že globalizace je pojetí světa jako jednoho celku, v kterém se prolínají a do jisté míry sjednocují nejdůležitější oblasti lidského života.
Obohacení nebo ztráta?
Při procesu globalizace se přibližují kultury světa, ale zároveň globalizace mnohdy přináší ztrátu národní identity. To je problém, na něž je třeba pohlížet z více úhlů a většinou vadí těm, kteří na něm nejsou přímo zainteresováni.
- Příklad: Pohodlné oblečení ze soudobých materiálů a moderních střihů v mnohých částech světa vytlačilo obleky a kroje tradiční. Je to dobře, a nebo to je špatně? Etnický indián se v tričku cítí pohodlně. A je mu jedno, že by ho Evropané chtěli raději vidět v těžko udržovatelném obleku z jelení kůže. Na druhou stranu – není škoda, že se vytrácí umění zhotovovat, nosit a udržovat obleky z jelení kůže?
Ale nejsou to jen obleky, ztráta identity se týká i jiných, důležitějších oblastí. Proto je otázka globalizace předmětem jednání mnoha světových politiků, filozofů, ekonomů.
Svět se zmenšil
Prolínání kultur a jejich určité sjednocování dostalo od konce 20. století do té doby historicky nebývalou rychlost.
- Prvním krokem ke zrychlení byl rychlý rozvoj dopravy. Dostat se z jednoho místa na druhou stranu zeměkoule je už otázka hodin.
- Druhým, doslova revolučním krokem v dějinách, byl „raketový“ rozvoj přenosu informací od devadesátých let. Internet, mobilní telefony, a v posledních letech tak zvané „chytré telefony“ umožňují lidem spojení s celým světem, který se tím pádem tak nějak „zmenšil“.
Přesun zboží a migrace lidí
Snadná doprava urychlila nejen pohyb lidí, ale zejména přesun zboží po celém světě. Vlivem toho se velcí výrobci etablovali po celém světě v mnohem větší míře (světový trh existoval už od 19. století). Na jednu stranu je příjemné vidět například ve středoamerické „samoobsluze“ rakouské kečupy a švýcarskou čokoládu, ale na druhou stranu je to na úkor výroby místních produktů.
- V některých zemích byla vlivem globalizace utlumena výroba dříve klíčových produktů. S těmito problémy se například potýkala i Česká republika po pádu komunistického režimu. Do země, dříve obchodně vázané jen na socialistické státy v rámci RVHP, začalo náhle proudit zboží z celého světa. Dosavadní výrobky, draze vyráběné zastaralými technologiemi, neměly v krátkém čase šanci obstát před levnou konkurencí z celého světa. To například doslova „položilo“ český textilní průmysl. Bylo třeba přizpůsobit se novým podmínkám.
Tmavá pleť už nepřekvapuje
Zvětšila se i migrace obyvatelstva.
- K první velké vlně došlo už po druhé světové válce.
- V současné době zažíváme další éru „stěhování národů“.
Evropská unie umožnila na svém území volný pracovní trh. I mnozí Češi odcházejí do zahraničí za prací, žijí v cizím prostředí, přijímají kulturu země a po návratu přenášejí nabyté zkušenosti – pracovní, kulturní, společenské, sociální. Tím, že uvolnili pracovní místa v Česku, přišli k ním za prací lidé nejen ze sousedních evropských států, ale například množství lidí z Vietnamu. Žijí u nás, pracují, jejich děti chodí do českých škol – přitom rovněž dochází k mísení a vzájemnému ovlivňování kultur.
Potkat v Česku ještě před třiceti lety člověka s tmavou pletí – ať se jednalo o Afričana nebo Afroameričana, to byl zážitek, o kterém se mluvilo. Vlivem globalizace u nás lidé jiných ras nejen studují (kdysi to byl jediný důvod jejich pobytu), ale pracují, působí v různých společnostech, žení se, mají děti.
Globalizace proniká čím dál víc do všech oblastí života. Je to proces, který už nelze zastavit.