Gloxínie je jednou z nejoblíbenějších pokojových květin. Starat se o tuto rostlinu s krásnými nálevkovými květy zvládne každý, její pěstování je totiž velmi nenáročné. Stačí, když gloxínii dopřejete dostatek tepla, světla, zálivky a hnojení, a odměnou vám bude záplava barevných květů.
Původ gloxínie
Ve volné přírodě se s gloxínií setkáte ve Střední a Jižní Americe, kde byste napočítali kolem šedesáti druhů této rostliny. Gloxínie zde vytvářejí vytrvalé stromky nebo keře, které vynikají zvoncovitými či válcovitými květy červené nebo oranžové barvy.
Gloxínie nádherná
Jako pokojová rostlina je už od 19. století pěstována gloxínie nádherná. V řadě domácností najdete několik stovek kultivarů této rostliny. Tyto kultivary mají velké, měkké tmavozelené listy a mohutné květy.
Květy kultivarů gloxínie nádherné se nejčastěji vybarvují do bíla, růžova, fialova nebo červena. Mohou být také dvoubarevné, a to nejčastěji v kombinaci s bílou.
Pěstování gloxínie
Při pěstování gloxínie byste se měli držet několika základních pravidel:
- Gloxínii pěstujte v substrátu, který je dobře propustný a má v sobě přídavek rašeliny.
- Květináč s gloxínií umístěte na okenní parapet. Rostlina ovšem nesmí být na přímém slunci, ideální je pro ni polostín.
- Gloxínii vyhovuje pokojová teplota kolem 20 stupňů Celsia. Tato rostlina nemá ráda kolísání teplot ani průvan, proto se ani nesnažte měnit její stanoviště.
Zalévání gloxínie
Gloxínii pravidelně a hlavně střídmě zalévejte, nenechte ji vyschnout. K zálivce používejte odstátou vodu pokojové teploty, nikoliv vodu studenou, která může gloxínii uškodit. Gloxínii může uškodit také přelití, v důsledku čehož se u ní může rozvinout houbová choroba.
Gloxínie rozhodně neroste rozprašovačem! V opačném případě se vám mohou na listech této pokojové rostliny vytvářet ošklivé skvrny.
Hnojení gloxínie
A jak gloxínii hnojit? Jednoduše tak, že do zálivky jednou týdně přidáte komplexní tekuté hnojivo. Poté, co začne gloxínie odkvétat, již ale rostlinu nehnojte.
Vegetační klid
Také gloxínie patří k rostlinám, které vyžadují vegetační klid. Pokud jí jej dopřejete, následující rok se vám bohatě odmění svou krásou. Jak tedy postupovat?
- Několik týdnů po odkvětu začne gloxínie žloutnout a sesychat. Proto ji přestaňte zalévat a nechte zatáhnout její hlízy.
- Až listy gloxínie zcela seschnou, vyndejte hlízy z květináče, očistěte je a uskladněte v suchu při teplotě kolem 15 stupňů Celsia. Hlízy můžete vložit například do bedýnek s rašelinou.
- Hlízy gloxínie můžete vysadit opět na jaře (ideálně v dubnu), a to mělce pod povrch zeminy. Dostačovat by vám měl květináč, který má v průměru zhruba 16 centimetrů.
Při vysazování hlíz byste se měli držet toho, že do středu květináče patří vždy pouze jedna hlíza gloxínie.