Gmunden

Nepřišli jste zatím na chuť cestování do Rakouska, protože máte pocit, že „leží moc blízko a není tu k vidění nic zajímavého?“ Pak nám dovolte seznámit vás s malou výjimkou. Gmunden vás totiž okouzlí hned třikrát: úchvatným jezerem, půvabnou keramikou a nevšední architekturou.

Okresní město Gmunden leží  na severním břehu jezera Traunsee (česky Travenské jezero) v rakouském Salzkammergutu. Je vstupní branou do tzv. Solné komory, oblasti, která patří k těm nejvyhledávanějším v Rakousku.

Gmunden

Nejde o nijak velké město, počet jeho obyvatel nepřesahuje 14 000, o to větším významem historickým se však může chlubit. Zcela jistě znáte jeho charakteristicky zdobenou keramiku s bílozeleně plamencovaným dekorem. Je symbolem luxusu, protože ještě na počátku 20. století patřilo toto město zejména bohatým průmyslníkům a obchodníkům, kteří si v jeho malebných kulisách stavěli své honosné domy a vilky. Mnoho z těchto staveb lze ve Gmundenu dodnes obdivovat.

Náš tip: typická keramika se zde dodnes hojně prodává. Hledáte-li tedy osvědčený tip na suvenýr, rozhodně sáhněte po krásném talířku, hrnečku či vázičce.

Za jezerem i k půvabnému zámku

První historická zmínka o tomto městě pochází už z 5. století našeho letopočtu, ovšem Keltové tu prokazatelně těžili sůl už mnohem dříve. Koneckonců za svůj hospodářský růst vděčí Gmunden právě tomuto ceněnému nerostu. Sloužil totiž po dlouhá léta jako překladiště bílého zlata, vytěženého v blízkých solných pramenech.

Dodnes zde můžeme obdivovat celní budovu ještě z dob Habsburků, kde se odehrávaly všechny formality s obchodem se solí spojené. Mezi hlavní lákadla Gmundenu však patří něco docela jiného.

Jde především o velké jezero Traunsee s úctyhodnou délkou 12 km, šířkou až 3 km a hloubkou až 191 metrů. Projížďka po jezeře, nejlépe na chloubě místní plavební flotily kolesový parník Gisela, (pojmenovaném po dceři císaře Františka Josefa), patří k nezapomenutelným zážitkům. V zimě se na jeho březích pořádají rovněž efektně osvícené a nádherně zdobné adventní trhy, kde můžete koupit vše, co je pro rakouské Vánoce typické.

V létě si zase můžete užít krásy windsurfingu, projížďky na člunech, ale i potápění nebo jízdu na vodních lyžích. A poblíž mostu Traunbrücke nesmíte zapomenout ani na zajímavé Muzeum sanitární keramiky, kde se můžete pokochat toaletními soupravy či nočníky místní výroby.

Na jižním nábřeží u Gmundenu pak leží nádherný velkolepě zbudovaný park Toscana, v jehož středu je ukrytý přímo pohádkový zámek Ort. Jeho prohlídka je nevšedním zážitkem pro všechny milovníky rarit. Ort je totiž rozdělen na suchozemskou a ostrovní část. Není bez zajímavosti, že dříve na jeho místě stávala stará pevnost strážící břehy jezera. A až se unavíte, budete mít v Gmundenu k dispozici celou řadu lázeňských komplexů a zařízení.

Zanechte odpověď