Goslar

Pokud hledáte zajímavý tip na cestování po německé provenience, určitě by vám nemělo uniknout město Goslar. I když sem pečeť UNESCO, udělená v roce 1992 láká každým rokem stále více a více turistů, stále jde o velmi příjemné místo k rodinnému výletu.

Goslar najdeme v Dolním Sasku přímo v pohoří Harz. Jde o okresní město stejnojmenného okresu ověnčené titulem „Velké samostatné město.“ Historie tohoto území je velmi úzce svázána s těžbou cenných rud, a právě místní doly, taktéž oceněné certifikátem UNESCO, patří k památkám, které byste v oblasti rozhodně neměli minout.

Goslar

Věděli jste, že: v královském paláci v Goslaru se narodil známý římský král a císař Svaté říše římské Jindřich IV.?

Výlet do hanzovního města

Goslar vám učaruje především svou starobylou nevšední architekturou. V historickém jádru převažují klasické domy hrázděné konstrukce, kterých na území celého města najdeme přes 800. Prohlídku doporučujeme začít na velkém náměstí nazvaném jednoduše Markt. Jako první vás zaujme velkolepá renesanční kašna a pozdně gotická radnice. Užijte si návštěvu, a rozhodně se nezapomeňte stavit také v nedalekém infocentru, které vás vybaví praktickými mapkami a informačními letáčky o okolí.

Hledáte ideální cíl pro své fotografie z výletu? Pak by vám neměl uniknout pozdně gotický dům Kaiserworth, jemuž místní neřeknou jinak než Marktkirche. Snadno se na něj doptáte. Zdobí ho sochy hned osmi císařů, takže když se vám podaří dobře zapózovat, ocitnete se v opravdu dobré společnosti.

Zajímáte-li se spíše o církevní památky, také nebudete zklamáni. Ptejte se zejména na:

  • kostel svatého Jakuba (Jakobikirche) nacházející se v severozápadní části Goslaru
  • románský kostel Petra a Pavla z 12. století na Frankenbergském náměstí situovaný v jihozápadní části města
  • románský klášter Neuwerk s kostelem rovněž v severozápadní části
  • Pavlova věž (Paulusturm) poblíž Neuwerk pocházející z roku 1508

A žádné město se samozřejmě neobejde bez muzejí a vědeckých expozic. Ty nejlepší v Goslaru svým návštěvníkům nabízí Muzeum moderního umění nebo Muzeum cínových figurek. První si zcela jistě zamilují rodiče, druhé potěší spíše děti. A vstupné je v obou případech skutečně lidové.

Jen na krok od Goslaru – Hornické muzeum Rammelsberg

Pokud si naplánujete výlet do Goslaru, pak Hornické muzeum Rammelsberg rozhodně nesmíte minout. Právě v těchto dolech těžili horníci cennou rudu více než tisíc let bez přestávky, což je celosvětový unikát. Stříbro, měď, olovo, zinek – to byly nejvýznamnější komodity a je velice poučné sledovat, jak se jejich těžba s postupem času vyvíjela a rozšiřovala. A mnoho zajímavostí se dozvíte také o životě rolníků a jejich rodin. Vždyť těžba zde skončila teprve v roce 1988, takže je skutečně o co stát!

Zanechte odpověď