V povědomí některých žen převládá názor, že na preventivní gynekologické prohlídky je třeba chodit až po čtyřicítce. Lékaři jsou jiného názoru: gynekologické prohlídky by měly pravidelně absolvovat ženy všech generací. Nejedná se při nich jen o záchyt nádorových onemocnění. Jedním z důvodů je také zvyšující se počet rizikových těhotenství či narůstající neplodnost. Problémy mohou mít již mladá děvčata, například s menstruací či antikoncepcí.
Gynekologická prohlídka: V každém věku má význam
V péči gynekologa by žena měla být celý život, ačkoliv do patnácti let jen v případě nějakých potíží. Od patnácti let by si měla zvyknout objednávat se na gynekologické prohlídky pravidelně (gynekolog po prohlídce vždy sám navrhne dobu další prohlídky), ale rovněž při všech potížích gynekologického charakteru.
Do 15 let k dětskému gynekologovi
Do desíti let jsou dívky v péči dětského gynekologa. Toho navštíví (samozřejmě v doprovodu rodičů) jen v případě nějakých potíží, a to většinou na doporučení pediatra. Nejčastějšími důvody gynekologické prohlídky v tomto věku jsou cizopasníci, výtoky a – bohužel – někdy rovněž podezření, že bylo děvče sexuálně zneužito.
Péče dětského gynekologa přetrvává až do 15 let. Rovněž tato věková skupina ještě prevenci nepotřebuje a lékaře navštíví jen v případě potíží. Možné potíže stejné jako do 10 let, a dále časté bolesti bříška spojené s menstruací, nepravidelná menstruace s nadměrným krvácením.
Od patnácti jednou za rok
Od 15 let mladá žena navštěvuje ženského lékaře pro dospělé. Od tohoto věku by měla získat návyk minimálně jednou za rok se objednat na preventivní gynekologickou prohlídku. Co řešit: antikoncepce (na prvním místě), opožděný počátek menstruace, potíže vzniklé při defloraci (velmi málo kdy), těhotenství (do 20 let se nedoporučuje), případně přerušení nechtěného těhotenství, infekce, výtoky.
Těhotné ženy a matky
Věková skupina 20 až 30 let obvykle navštěvuje ženského lékaře častěji, protože v těchto letech ženy obvykle rodí. Kromě pravidelných kontrol tedy docházejí do poradny pro těhotné a i po porodu chodí na gynekologické prohlídky častěji než kdykoliv předtím. Současně ale přibývá možnost výskytu prvních příznaků onkologických onemocnění.
Ve věku 30 až 40 let ženy obvykle plní roli matky. Zvyšují se nároky na gynekologickou prevenci, zejména onkologickou. Rovněž bývá řešen problém neplodných párů, je vrcholný čas pro případné umělé oplodnění.
Gynekologická prohlídka by i u zdravé ženy měla být provedena jednou za rok.
Klimakterium – další mezník
Ve věkovém rozmezí od 40 do 50 let nastává v organismu ženy velký komplex změn. Příčinou je vyhasínání hormonálního běhu s důsledky na metabolismus i psychiku. V této věkové skupině žen se zvyšuje výskyt nálezů, které by při neošetření mohly vést k nádorovému zvratu. Gynekologická prohlídka by měla následovat rovněž při prvních klimakterických potížích.
Vyšetření: Nejméně jedenkrát ročně celková gynekologická prohlídka včetně cytologických stěrů, ultrazvuku a vyšetření prsu mamografem.
Pro věkovou skupinu od 50 let výše nabývá prevence nejvyššího významu. Čím vyšší věková skupina, tím i větší četnost onkologických onemocnění. V popředí gynekologické péče jsou i v tomto věku gynekologické prohlídky v celém rozsahu. Velké procento žen se domnívá, že po skončení menstruačního cyklu již nemusí chodit na preventivní prohlídky. Prevence nabývá v tomto věku na důležitosti pro větší možnost výskytu onkologických onemocnění.
Gynekologická prohlídka se doporučuje jednou ročně. Zahrnuje nejen vyšetření prsou, ale i cytologii a ultrazvuk.