Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se používá k vyvolání děložní činnosti na konci těhotenství. Principem této metody je jemné uvolnění plodových obalů od stěn dělohy, což někdy vede ke zvýšené produkci hormonů a tím i vyvolání porodu. Jeho provedení by měla žena vždy odsouhlasit.
Názory na tento postup se mezi lékaři i rodičkami liší. Je všeobecně považován za šetrnější k mamince i nenarozenému miminku než jiné metody, například zavádění vyvolávací tablety nebo protržení plodových blan. Ženy ho ale často popisují jako velmi nepříjemný až bolestivý a navíc ne vždy účinný.
Jak se provádí Hamiltonův hmat
Jde o velmi jednoduchý zákrok. Lékař při vaginální vyšetření jednou rukou stlačí břišní stěnu a prst druhé ruky vsune hluboko do vagíny, kde jemně obkrouží ústí děložní krčku a odtlačí plodové obaly od stěn dělohy. To podpoří uvolnění látek změkčujících děložní hrdlo (prostaglandiny) a urychlujících porod.
V rukou zkušeného lékaře se zákrok prozradí jen nepříjemným pocitem nebo mírným štípáním. V malém procentu případů se dostaví i ostrá bolest, někdy přetrvávající i několik hodin. Bezprostředně po zákroku také dochází ke špinění, které ale obvykle brzy zmizí.
Nejčastěji se Hamiltonův hmat používá po uplynutí 1. termínu porodu, v případě vážného zdravotního stavu rodičky výjimečně i dříve (ne však před ukončeným 38. týdnem těhotenství). Hmat je považován za úspěšný, pokud dojde k rozběhnutí porodu do 24 hodin od provedení. Účinnost této metody je závislá především na připravenosti těla na porod.
V případě neúspěchu je možné ho i zopakovat. Se zákrokem by ale žena měla být vždy předem srozuměna, což se bohužel ne všude děje. V případě pokročilého stupně těhotenství je proto dobré ošetřující doktora o případném odmítavém postoji k tomuto zákroku předem informovat.
Rizika Hamiltonova hmatu
Při tomto zákroku vždy existuje malá pravděpodobnost zanesení infekce do děložního hrdla. Neměl by se provádět ženám, které v těhotenství trpěly kvasinkami, nebo u kterých byl při vaginálním výtěru (prováděném okolo 36. týdne) zjištěn streptokok skupiny B. Je tu také nebezpečí nechtěného protržení plodových blan, po kterém už musí porod proběhnout obvykle do 48 hodin.
Používat se nesmí ani při předpokládaných deformitách placenty (např. vcestná placenta) a všeobecně vždy, pokud bude porod veden císařským řezem. Některé ženy o provedení Hamiltonova hmatu přímo žádají, s poukazem na nepříjemně probíhající poslední týdny těhotenství nebo ze strachu z přenášení. Takovou žádost je ale vždy nutné předem promyslet. Podle lékařských průzkumů zvyšuje použití Hamiltonova hmatu četnost dalších nepřirozených zásahů do probíhajícího porodu (podání oxytocinu, protržení blan apod.). Řešením mohou být přirozené metody vyvolání porodu, jako například masáž bradavek, bylinné čaje nebo homeopatika.