Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je často omílaným lékařským strašákem. Ale není cholesterol jako cholesterol. Jestliže se na laboratorních testech objeví vysoká hladina HDL cholesterolu, bude pacientovi lékař spíše gratulovat. Tento „hodný“ cholesterol má totiž pro tělo velký význam.
Cholesterol je zjednodušeně řečeno krevní tuk, který najdeme ve všech buňkách lidského těla. Pomáhá je obalovat a chránit před vnějším prostředím. Cholesterol může lidské tělo jen pasivně přijímat v potravě nebo si jeho potřebné množství vyrobit v játrech. A právě játra rozhodují o tom, jestli vyrobí „zlý“ LDL cholesterol nebo „hodný“ HDL cholesterol. Na konečném výsledku se velkou měrou podílí především typ zkonzumovaných potravin. Některé druhy jídla zkrátka nadržují HDL cholesterolu více než jiné.
HDL cholesterol zbavuje krev nadbytečných tuků a podílí se na dobré paměti (obaluje mozkové buňky). LDL cholesterol se naopak může usazovat na stěnách cév a způsobit tak jejich ucpání. Podílí se ale také na růstu svalů. Jeho hladina by proto nikdy neměla klesnout pod doporučené hodnoty.
Výsledky krevních testů
V případě podezření na kardiovaskulární onemocnění odebere lékař pacientovi krev a nechá ji odeslat do laboratoře, kde zjistí hladinu celkového cholesterolu (tzv. cholesterolemie). Celkový obsah krevních tuků by neměl překročit hodnotu 5 mmol/l. Hladina od 5,01 do 6,5 mmol/l je považována za zvýšenou a vyšší hodnoty jsou považovány za rizikové. Záleží ale také na složení tohoto cholesterolu. Čím vyšší bude hodnota HDL cholesterolu, tím menší je riziko pro srdce a cévy.
Z čeho se skládá krevní cholesterol:
LDL cholesterol – žádoucí jsou nižší hodnoty. U pacientů s vyšším rizikem propuknutí aterosklerózy (mezi rizikové faktory patří obezita, kouření apod.) je doporučená hladina 2,5 mmol/l. Lidé s prodělaným infarktem nebo mozkovou příhodou by se měli snažit udržovat hladinu ještě níže – okolo 1,8 mmol/l.
Triglyceridy – významně se podílejí na dobrém stavu krevního řečiště. Pokud jejich hodnota nepřekročí hranici 1,7, není třeba se jimi hlouběji zabývat. Vyšší množství mívají v krvi hlavně diabetici a lidé s nedostatkem pohybové aktivity.
HDL cholesterol je naopak dobré udržovat co nejvyšší. Jakékoli číslo větší než 1 je považováno za dobré. Hodnota 1,6 je dokonce velmi dobrá. A vědecké studie prokázaly, že lidé s HDL cholesterolem dlouhodobě zvýšeným nad 2 body se dožívají vyššího věku.
Jak podpořit HDL cholesterol
Základem zdravého jídelníčku by měla být vyvážená strava s dostatkem nenasycených mastných kyselin. Ty jsou obsaženy především v tucích rostlinného původu (slunečnicový nebo řepkový olej, margaríny) a nejrůznějších ořeších a semínkách. Nezastupitelnou roli mají i tučně ryby (např. losos nebo treska), které by se měly na stole objevit alespoň 2x týdně.
Příznivý vliv na HDL cholesterol má i vysoký obsah vlákniny. Ta je hojně obsažena v ovoci, zelenině (doporučená porce je 500 g denně) a v luštěninách. Důležitý je i pitný režim a přiměřený pohyb.