Někdy si rodiče po několika dnech či týdnech všimnou na kůži dítěte drobné nebo větší jasně červené a ostře ohraničené skvrnky, která může být umístěna kdekoli. Nesvědí, nebolí, ale také nemizí, naopak „roste s dítětem“, jak se později ukáže. Léty většinou bledne, takže v dospělosti bývá méně nápadná. Nazývá se odborně hemangiom a je to naprosto nevinný nádorek složený z vlásečnic. Hemangiom se může objevit i u dospělých v průběhu celého života. Někdy dokonce i na vnitřních orgánech.
Hemangiomy nejsou zhoubné
Hemangiomy patří mezi nezhoubné cévní útvary, které lze v organismu pozorovat na různých místech. Velmi často jsou již vrozené, někdy se vyskytují jako takzvaný oheň v obličeji, jindy jako červenavý výrůstek různé velikosti kdekoliv po těle. Většinou zcela vymizí do šesti až sedmi let věku dítěte.
Hemangiom je vlastně jakési růžové „mateřské znaménko“, někdy ale spíše „otcovské“. Sklon k němu se dědí po obou rodičích, často i po více generací. Už při pouhém pohledu je vidět, že skvrnu protkávají tenoučké cévky, z nichž se celý útvar skládá. Hemangiom se nikdy nezvtrhne ve zhoubný nádor. V kojeneckém věku, a ani u ppříliš mladých dětí, se lékaři ani nepokoušejí jej odstranit. Když znaménko nevymizí, k zákroku přistupují až později, kdyby pro své umístění, například v obličeji, představoval kosmetickou vadu.
Hemangiomy v játrech
V játrech lze hemangiomy nalézt až u pěti procent vyšetřovaných, většinou jako malý a nevýznamný nález, který nepůsobí obtíže. Častější průkazy hemangiomů jater v posledních letech jsou způsobeny pokroky v diagnostických zobrazovacích postupech, zvláště snadnou dostupností ultrazvukového vyšetření, případně vyšetření počítačovou tomografií (CT). Hemangiomy jater většinou nevyžadují žádnou léčbu. Doporučují se pouze pravidelné – zpravidla roční – kontroly. Pokud však hemangiom působí obtíže a jde obvykle o zažívací poruchy, zvětšování jater, nechutenství, hubnutí, případně i žloutenku, pak je na místě specializovaná léčba, která náleží do rukou odborníka – gastroenterologa. Vedle léčby léky jsou k dispozici i postupy chirurgické a další.
Další typy hemangiomů
- Často se u žen středního věku tvoří na místech vystavených slunečnímu záření červené tečky či znaménka – jedná se o shluky velkého množství malých cév – hemangiomy. Lze je odstranit pomocí vysokofrekvenčních kauterů či laseru bez zanechání jakékoliv stopy či jizvy.
- Jiné jsou případy, kdy se jedná o plošné postižení, kdy může hemangiom způsobovat zvýšený růst zasažené části těla, například jedné končetiny.
- Obtíže mohou vznikat, pokud hemangiom postihuje obzvláště důležitý orgán, jako je například mozek, nebo pokud se příliš rychle zvětšuje.