S pojmem hematokrit se setkávají i úplně zdraví lidé, a to zejména sportovní fanoušci. Vyšší hematokrit se stal už v mnoha případech důvodem vyloučení nějakého sportovce ze závodu. Tento „krevní doping“ se objevuje ve vytrvalostních sportech, nejznámější kauzy se týkají cyklistů. Ale hematokrit – poměr objemu červených krvinek k objemu celého množství krve – je sledován i mimo sport, dokonce i u novorozenců. Nikoliv ale jako důkaz nějakého dopingu, ale coby příznak dobrého zdraví, a nebo naopak určité neladu v organismu.
Hematokrit: Hodnoty
Hematokrit je podíl červených krvinek v objemovém množství krve. U zdravých lidí činí:
- u mužů 44 procenta s tolerancí plus mínus pět procent,
- u zdravých žen je průměr 39 procent, s tolerancí plus mínus čtyři procenta.
Zjišťování hematokritu nevyžaduje žádné speciální vyšetření. Je prováděno při každém laboratorním vyšetření krve pro získání krevního obrazu. Hematokrit je stanovován i u novorozených dětí. Stačí jen odběr krve.
- Při poklesu množství červených krvinek v krvi, při zmenšení jejich objemu nebo při vzestupu objemu krevní plazmy hodnota hematokritu klesá.
- Při zvýšeném množství červených krvinek nebo při poklesu objemu krevní plazmy se hodnota hematokritu zvyšuje.
Pokles hodnoty hematokritu je příznakem stavu, kdy může být organismus ohrožen chudokrevností. Znamená to, že kostní dřeň produkuje červených krvinek málo, případně, že došlo k velké ztrátě krve, a nebo je přirozená destrukce červených krvinek vyšší (hemolýza), než je v normě.
Hematokrit: Krvinky jako doping
Produkci červených krvinek v kostní dřeni prostředkuje hormon erytropoetin, který produkují ledviny a játra. Na příliv hormonu kostní dřeň reaguje zvýšenou tvorbou červených krvinek. Organismus tak reaguje například na nedostatek kyslíku, mimo jiné například při pobytu ve vysokých nadmořských výškách, ale i při plicních chorobách, nebo při nemocech ledvin a jejich selhávání, které mají sníženou tvorbu erytropoetinu. V takových případech je nemocným podáván lidský erytropoetin, aby netrpěli anémií.
- A právě tento hormon je někdy zneužíván jako nedovolený doping u vytrvalostních sportů, zejména v cyklistice, lyžování či maratonských bězích.
Protože přítomnost cizího hormonu nelze dokázat, zaměřuje se dopingová kontrola na hodnoty hematokritu v krvi.
Není to jen proto, že podat výkon pod vlivem dopingu je nesportovní, respektive zakázané. Jde i o zdraví a život sportovce. Vysoké procento hematokritu činí krev hustší a při sportovním výkonu víc zatěžuje krevní oběh, až může zapříčinit selhání srdce nebo ucpání cév. Test hematokritu se opakuje po 14 dnech, protože uměle navýšené krvinky přežívají asi 120 dní. Opakováním testu se má vyloučit, že byl zvýšený hematokrit způsoben jinak, přirozeně. Například po náhlém odvodnění organismu při průjmu nebo nadměrném pocení.
- Když je po dvou týdnech test negativní, je závodník zproštěn podezření a jeho výsledek je oficiální.