Hematom, čili krevní výron, který se během těhotenství může objevit na děloze, je jednou z příčin krvácení během těhotenství. Zjištění hematomu v těhotenství je někdy příčinou ženiny hospitalizace, a to zejména při opakování stavu, předchozích opakovaných potratech nebo není-li zaručeno, že bude ženě umožněn klidový režim. Ve většině případů neznamená hematom ukončení těhotenství.
Příčiny vzniku hematomu
Hematom v těhotenství vznikne tak, že se plodové vejce částečně odloučí od stěny dělohy, a to v místě, kde se s děložní stěnou stýká. Odloučením plodového vejce se vytvoří prostor, do kterého se vylije krev. Tento krevní výron se změní v krevní sraženinu. Hematom se často vyskytuje pod placentou.
Hematomy v těhotenství jsou různě velké a mohou se vytvořit i v prvních týdnech těhotenství. Podle lékařů se hematomy v těhotenství obvykle vstřebají. Jen v některých případech může dojít k odumření plodového vejce a k spontánnímu potratu. To se stane v případech, když je míra odloučení vejce od děložní stěny značná a krvácení silné.
Hematom v těhotenství: Příznaky
Příznakem vytvoření hematomu v těhotenství je slabé špinění až krvácení, přičemž vycházející krev je tmavá (výtok není hnědý). Některé ženy mají bolesti v podbřišku. Protože každé krvácení v těhotenství by mělo být důvodem k návštěvě gynekologa, a ženy tak v drtivé většině případu činí, bývá hematom pomocí ultrazvuku brzy odhalen. Gynekolog vyhodnotí závažnost (velikost a jiné faktory) hematomu a určí léčbu.
Léčba vyžaduje klid
Nastávající mamince s hematomen na děloze je především předepsán klid na lůžku. Když je hematom velký, opakovaný, žena už někdy samovolně potratila, a nebo i z jiných příčin, je navržena hospitalizace. Kromě klidu na lůžku jsou ženě obvykle podávány medikamenty. Zároveň je kontrolován stav, životní projevy a vývoj plodu, a to při opakovaných kontrolách.
Když je situace špatná
Jestliže nastane situace, že plod v ženině těle odumře, musí být ženě provedena kyretáž. Lékaři odborným způsobem odstraní udumřelé tkáně z ženiny dělohy, aby zabránili vzniku sepse nebo zánětům. Po vyhojení má žena šanci znovu otěhotnět.
Podle statistického sledování dochází k této krajní situaci spíše u žen, které normálním způsobem nemohou otěhotnět a podrobily se některému způsobu umělého oplodnění (inseminace, oplodnění in vitro).