Hemoroidy – zlatá žíla – vznikají v těhotenství rozšířením cévních pletení v oblasti konečníku. Hemoroidy mohou být vnitřní, které jsou zjistitelné jen speciálním vyšetřením, a vnější. Ty jsou patrny již při přímém vyšetření v oblasti konečníku. Někdy si je těhotná žena i sama vyhmatá jako vakovité výchlipky kolem řitního otvoru. Příznaky hemoroidů jsou u obou typů obdobné. Obvykle krvácení při stolici nebo i mimo ni, pálení či bolesti v oblasti konečníku.
Jaké mají hemoroidy příznaky?
Vznik hemoroidů v těhotenství podněcuje ztížený odtok krve tlakem zvětšené dělohy. Postižená žena pociťují občas po stolici pálení, tlak, svrbění okolo konečníku. Vnitřní hemoroidy prozrazuje přítomnost krve na povrchu stolice. Vnější hemoroidy se nejčastěji hlásí bolestí během stolice nebo též po ní. Bolest se podstatně zvýší, když se hemoroidy zanítí a zduří. Značný vliv na vznik hemoroidů v těhotenství má i dědičná zátěž – typický je jejich výskyt v některých rodinách. Značně bolestivé jsou i komplikace hemoroidů – zánět či ucpání městku krevní sraženinou. Na rozdíl od žilních městků na dolních končetinách se na vzniku hemoroidů podílejí i tepny v oblasti řitního kanálu.
Hemoroidy nesmíme dráždit
Léčení je možné u lehčích forem konzervativně – sedací koupele v dubové kůře, místně působící masti a čípky. Ty může těhotné ženě předepsat jedině lékař. Od lékaře se také můžete dozvědět, zda nepostačí rozumným způsobem upravit dietu.
Aby se předešlo zbytečnému dráždění hemoroidů při průchodu stolice konečníkem, je důležité dbát pravidelné stolice měkké konzistence. Tomu napomáhají ve stravě tmavý chléb, luštěniny, kompoty, čerstvé ovoce a zelenina. Dobrým regulátorem stolice jsou sušené švestky. Jakmile se hemoroidy zaktivizují, je nutno vynechat dráždivé a kořeněné pokrmy, pikantní omáčky. Vhodné je vypěstovat si pravidelný návyk vyprazdňování konečníku.
Hemoroidy vyžadují speciální ošetřování
Po každé stolici je třeba konečník šetrně očistit vlhkým toaletním papírem a potom sedací koupelí. Při akutních těžkostech pomáhají heřmánkové koupele, výluhy dubové kůry zpočátku dvakrát denně, později vždy po stolici. Při umývání konečníku není vhodné používat mýdla, výjimečně jen dětské. Dokonalé umývání je důležité, aby zbytky v kožních záhybech nevyvolávaly svrbění. Po koupeli je dobré ošetřit konečník dětským olejem. Čisté ruce a ostříhané nehty jsou žádoucí, neboť se zabrání poranění a druhotné infekci. Další způsob ošetřování a léčení určí lékař po vyšetření.
Víte, že…
…hemoroidy nejsou žádné hemeroidy? To, co trápí poměrně mnoho žen v těhotenství, nejsou hemeroidy, nýbrž hemoroidy. Název pochází z řeckého slova haimorrhoidos, které znamená krvácející, a označuje se jím chorobné rozšíření žil v řitním otvoru či jeho okolí, projevující se nejen bolestí, ale i občasným krvácením. Jsou to jakési křečové žíly sliznice rekta čili konečníku. Není to onemocnění nové. Udává se, že Napoleonovi způsobovalo takovou bolest, že kvůli ní nebyl před bitvou u Waterloo schopen vsednout na koně, a proto také nakonec prohrál. Katolickou církev zase vedlo utrpení spojené s tímto onemocněním k rozhodnutí přidělit mu dokonce svatého, k němuž bylo možno se modlit za jeho zmírnění.
1 komentář
Milé maminky. V těhotenství mě zastihl nečekaný parazit – hemeroid! Místo abych si užívala požehnaného stavu, musela jsem řešit, jak to řešit :))