Jestliže se „usídlí“ v krku hemofil, odborně bakterie haemophilus influensae B, bývá příčinou akutních vážných horečnatých onemocnění. Hemofil v krku způsobuje onemocnění spíše dětem, ale může být nalezen i u dospělých lidí. Protože hemofil zapřičiňoval i smrtelná onemocnění dětí, je proti bakterii typu Haemophilus influenzae typu b (Hib) v České republice zavedeno očkování. Je součástí tak zvané „hexavakcíny“.
Nález hemofila v krku
Nákaza hemofilem, který napadá nejčastěji děti mladší pěti let, se děje kapénkovpou infekcí. Dítě se může nakazit jen od infikovaného člověka.
Pokud je hemofil zachycen v krku, respektive v nosohltanu, musí být zahájena léčba. V průběhu několika dní se hemofil zmoží a krví je roznášen do jiných orgánů. Nákaza hemofilem způsobuje onemocnění provázená prudkou horečkou.
Meningitida
Hemofil může být příčinou meningitidy a zánětu mozkových blan. Při zánětu mozkových blan má postižené dítě má kromě vysoké horečky i další příznaky:
- je spavé,
- trpí velkými bolestmi hlavy,
- zvrací,
- může mít poruchy vědomí,
- má křeče.
- Asi desetině dětí zůstanou trvalé následky – postižení sluchu.
Akutní zánět hrtanu
Akutní epiglotitida patří mezi záněty hrtanu. Rovněž ji způsobuje infekce bakterií haemophilus influensae B. U malých dětí není hrtanová záklopka tak pevná jako u dospělých a zánět s otokem, který vznikne působením hemofilu, průchod vzduchu hrtanem do plic zcela uzavře. Průběh infekce je velmi rychlý.
- Nejdříve může mít dítě pouze zvýšenou teplotu,
- je mrzuté,
- plačtivé
- a stěžuje si na bolest v krku.
- Nechce ležet a vyžaduje neustálé chování.
- Později začne sípat a promodrávat.
To vše nastane během několika hodin, a pokud rodiče nevyhledají rychlou lékařskou pomoc, hrozí až udušení. Zásadou je dítě nepokládat, nechat je sedět a co nejrychleji vyhledat lékaře. Po čtvrtém roce se hrtanová příklopka zpevňuje a riziko zadušení v důsledku zánětlivého otoku se výrazně snižuje.
Zápal plic
Hemofil v krku, který se začne rozšiřovat do celého těla, může způsobit také zápal plic. Infekce plicní tkáně se projevuje jako u klasického zápalu plic:
- postižený silně, ale vhlce kašle (vykašlává hlen),
- je celkově schvácený
- a má vysokou horečku.
Zánět středního ucha
Zánět středního ucha může být rovněž způsoben infekcí hemofilem. Nemocný (především jsou to děti)
- trpí prudkou bolestí v uchu,
- je jim nevolno
- a častokrát zvrací.
Včas nezjištěný a neošetřený zánět (třeba váhavostí): může dojít k protržení ušního bubínku a odchodu hnisu z ucha.
Nákaza hemofilem se léčí antibiotiky.