Jestliže lékař odešle pacienta na biochemické vyšetření krve, v laboratorní zprávě se objeví i množství hemoglobinu v měrné jednotce pacientovy krve. Měření hemoglobinu je vždy součástí krevního rozboru.
Málo hemoglobinu způsobuje chudokrevnost
Množství hemoglobinu v krvi je důležitou veličinou při zjišťování anemických stavů (anémie, chudokrevnosti). Bývá někdy komplikací těhotenství. Jestliže množství hemoglobinu (červeného barviva v krvi) nebo množství červených krvinek poklesne pod určitou hodnotu, může u nemocného nastat anémie se všemi negativními průvodními komplikacemi (porucha zásobování tkání kyslíkem). Chudokrevnost je příznakem některých i velmi závažných chorob.
Možné příčiny nedostatku hemoglibinu
- Nedostatek hemoglobinu může nastat například při velkých ztrátách krve nebo při nedostatečné tvorbě červených krvinek. Ztráty krve mohou být akutní (úraz) nebo chronické.
- Nedostatek hemoglobinu může vznikat i jako důsledek imunitní, respektive autoimunitní reakce organismu, kdy tělo vytváří protilátky proti vlastní červeným krvinkám.
- Jinou příčinou nízkého stavu hemoglobinu může být porucha buněčné stavby červených krvinek.
- Porucha tvorby hemoglobinu může být způsobena genetickými poruchami krvetvorby.
- Na nedostatku hemoglobinu se mohou podílet i chyby ve stravování – nedostatek kyseliny listové, vitaminů řady B, nedostatek železa. Za normální hodnoty železa v krvi jsou považovány 50-190 mg/ml. HB-hodnota (hemoglobin) se u žen pohybuje od 12 do 16 g/dl, u mužů od 13 do 18 g/dl. Za kritické jsou považovány všechny hodnoty, které leží pod nebo nad normálními hodnotami. Vyšetření hladiny železa v krvi je důležité při únavě a vyčerpanosti.
- Chudokrevnost může vzniknout i po radiačním ozáření nebo po některých otravách chemickými látkami – plyny.
- Nedostatek hemoglobinu a anémie je příznakem zánětů, infekčních chorob, ale také nádorových onemocnění.
Vyšší hodnoty hemoglobinu
Naopak – je-li množství hemoglobinu v krvi zvýšené, může to svědčit o nedostatku tekutin v těle (dehydratace) nebo dýchacích obtížích.
Množství hemoglobinu je kontrolováno sportovcům (lyžařům), protože překysličení krve je jednou z možných dopinkových metod.
Referenční rozmezí koncentrace hemoglobinu v krvi(B hemoglobin) pro dospělého muže je 130–180 g/l a pro ženu 120–160 g/l.