Histriónská porucha osobnosti, někdy také nazývaná hysterie, je nevyléčitelná porucha – psychické onemocnění. Lidé s histriónskou poruchou osobnosti mají typické znaky chování, podle nichž je odborníci mohou snadno rozpoznat. Histriónskou poruchou osobnosti bývají někdy postiženi i pachatelé závažných trestných činů. Typickým rysem hysteriků je necitlivost a někdy až cynismus vůči druhým.
Jak vzniká histriónská porucha
Histriónská porucha osobnosti je onemocnění, které vzniká na základě nějakého silného citového otřesu: rodinná tragédie, úmrtí blízkého, živelní katastrofa. Osoby s histriónskou poruchou mohly být například v útlém věku oběti týrání, šikanovanování, domácího psychického násilí, sexuálního zneužívání, incestu.
Poruchu nelze léčit
Lidé s histriónskou poruchou jednají neadekvátně, vzorce chování se u nich stávají ustálené, nejsou schopni ho změnit, naopak se síla emocí při jednání zesiluje. Po skončení puberty s nástupem adolescence je histriónská porucha už plně rozvinuta. Nelze ji léčit, pouze ji lze různými terapiemi mírnit – ale jen v některých případech.
Projevy lidí s histriónskou poruchou
- Lidé s histrónskou poruchou často žijí tak zvaně dvojím životem. Dvojí život hysterikovi umožní ventilovat nahromaděné napětí.
- Své emoce obvykle přehánějí a mají sklon ke krajnostem. Od lásky snadno přejdou k nenávisti, od přehnaného cukrování k vulgárním hrubostem.
- Jejich emoce jsou okázale demonstrované, ale povrchní.
- Nesnášejí pohodu nebo klid. Ty jim totiž neumožňují vybít nahromaděnou tenzi
Domácí tyranové a „pečovatelky“
Jiným typem bývají lidé, kteří jsou oblíbení a někdy i obdivovaní v práci, kde se chovají dobře. Když však přijdou domů, stávají se z nich nesnesitelní tyrani. Nelítostně ventilují všechno, co si v práci nemohou dovolit.
Neagresivní formu histriónské poruchy mívají někdy ženy, které okázale a často až přehnaně o někoho pečují. O dítě, o nemocné, o staré lidi. Sebeobětování je pro ně formou, jak se předvést, jak na sebe upozornit, jak si něco vynutit.
Další typické znaky
U většiny hysteriků je podle psychiatrů výrazně potlačen racionální náhled na sebe sama, nebo chybí úplně, a to i u lidí s vysokým IQ.
- Lidé s hysterickou povahou potřebují pestrý dobrodružný život plný zvratů a konfliktů.
- Rádi mají důležitou roli, touží po úspěchu a obdivu.
- Také vyžadují ohledy, různé výhody a pozornost.
- Pokud se jim něčeho nedostává, hrají tim rafinovanější podivné hry.
- Ti méně obratní snáz podléhají výlevům iracionálních emocí, vyvolávají teatrální scény a konflikty kvůli nepochopitelným maličkostem. Jejich reakce jsou při tom nejednou velmi infantilní. Například ženy se rády urážejí.
- Hysterici zatahují do manželských konfliktů i děti. Nechutně a cynicky.
- Raději zničí celý svět, než aby ustoupili.
- Rádi utíkají do vysněného světa. Své představy prožívají jako skutečnost.
- Chovají se strojeně.
- Trpí pocitem křivdy, zneuznání a nepochopení.
- Ve vztahu k sobě bývají přecitlivělí, ve vztahu k druhým necitliví.