Honí vás v těhotenství mlsná, je vám špatně z hladu a nemůžete se nasytit? Jen co jedno jídlo dojíte, už připravujete druhé? Pak vás trápí hlad v těhotenství – poradíme, jak na něj.
Hormonální změny i změny v zažívání
Zejména v první třetině těhotenství zažívá těhotná maminka hormonální změny i změny v zažívání. Zatímco některé ženy pociťují silné nevolnosti, pocity na zvracení a nezřídka i zvrací, jiné ženy cítí od prvních měsíců velmi silný hlad.
Jedna skupina žen tedy v prvních měsících přibírá, jiná hubne, a to mnohdy i výrazně. Z hlediska výživy dítěte je samozřejmě optimální přijímat přiměřené množství živin během celého těhotenství, pokud je to jen trochu možné.
Hladu v těhotenství, který mívá někdy podobu tzv. vlčího hladu, lze do jisté míry předejít, ale to, zda tento stav budete ve svém těhotenství zažívat, pravděpodobně neovlivníte – stejně jako to, zda budete zvracet.
Jak udržet hlad na uzdě?
Nadměrného nabírání se obává nejedna nastávající maminka, nehledě na to, že rychlým nárůstem hmotnosti v objemu několika desítek kilogramů neprospějete ani sobě, ani svému miminku. I když je to těžké, je dobré potraviny vybírat s rozmyslem a váhu sledovat.
V těhotenství se často stává, že vám rychle klesá hladina cukru v krvi, a proto se často cítíte malátně a jako by v mdlobách. Jednoduchý tip, který vám může pomoci, je mít s sebou vždy něco k jídlu i k pití, a pokud se cítíte malátná, sníst třeba půlku banánu. Suchary ani podobné potraviny vám nepomohou, pro případ této „první pomoci“ potřebujete něco s cukry (přesněji sacharidy).
Snažte se ale nejíst sladkosti slazené cukrem, plné umělých dochucovadel a ztužených tuků (tedy prakticky všechno to, co vidíte v supermarketech v regálech se sladkostmi) – i sladkosti byste měla během těhotenství vybírat kvalitní.
Jak poznat třeba kvalitní sušenky? Zkuste alespoň celozrnné, slazené třtinovým cukrem, ale ještě lépe medem, rostlinnými sirupy (javorovým, agávovým, kukuřičných apod.). Proč jíst zrovna tyto sušenky? Protože díky svému složení zaženou hlad na delší dobu, neobsahují totiž jen prázdné kalorie a jednoduché cukry.
Dále jezte pravidelně, malé porce. Nepřecpávejte se, jezte pro dva, ne za dva. Dbejte na dostatek ovoce a zeleniny v čerstvé podobě a jezte co nejvíce celozrnných výrobků. Hlad na delší dobu zaženete těstovinami nebo celozrnnou rýží či rýží basmati, naopak rozvařené brambory nebo bramborová kaše vás na dlouho nezasytí (budete mít rychle hlad). Ke každému jídlu jezte vlákninu (zeleninu), díky níž se budou živiny pomaleji vstřebávat a pocit sytosti déle vydrží.
Zdravý váhový přírůstek v těhotenství dosahuje 9–12 kg. Přibrat méně stejně jako více ideální není. Svoji váhu a vůbec způsob stravování během těhotenství můžete do značné míry ovlivnit, a proto dobře vybírejte, co jíte, a myslete na to, že jako těhotná musíte mít vždy něco s sebou po ruce.