Hlavní město Lichtenštejnska

Lichtenštejnsko je opravdu malé evropské knížectví ležící v Alpách. Najdete ho mezi Rakouskem a Švýcarskem a hlavní město Lichtenštejnska – Vaduz – hostí pouhých cca 6 000 stálých obyvatel. Ale i když je malé, rozhodně oplývá mnoha turistickými zajímavostmi.

Může se pyšnit dobře rozvinutou turistickou infrastrukturou, ovšem většina turistů míří právě do Vaduzu nebo se kochá horskými silnicemi a silničkami. Vaduz navíc leží u samých hranic, takže cesta sem je opravdu jednoduchá.

Hlavní město Lichtenštejnska – Vaduz

Pokud se sem hodláte vypravit, měli byste vědět, že se v jeho obvodu skrývá velké množství zajímavých památek a turistických cílů. Především je to katedrála sv. Florina, která je díky své vysoké štíhlé věži viditelná prakticky z jakéhokoliv místa ve městě. Najdete ji na pěší zóně (stejně jako většinu dalších památek), která v půlkruhů obepíná nevysoké skalisko, na němž se tyčí vaduzský hrad.

Největší zajímavosti Vaduzu

A kam vyrazit dál? The Liechtenstein Princely Collections hostí nádherou galerii obrazů, soch a zajímavých uměleckořemeslných děl. Všechny patří knížecí rodině, což je úctyhodné, pokud uvážíme, že tu najdeme jen více než 1 000 nádherných obrazů. Chcete si prohlédnout Leonarda da Vinci, Rembrandta nebo Rubense? Pak tady máte příležitost.

Určitě navštivte také Liechtenstein Kunstmuseum – celoročně zde můžete shlédnout především moderní umění, ale nechybí ani různé tématické výstavy. Liechtenstein Nationalmuseum (Lichtenštejnské zemské muzeum) nabídne expozici archeologie a starého umění. Obdivovat se můžete např. chrámovému pokladu, sochám apod. Velmi cenná je i etnografická sbírka a ta přírodovědecká. A na své si přijdou i milovníci gotického a barokního řezbářství, numismatiky a samozřejmě i zbraní.

Do tohoto muzea patří i Schatzkammer (klenotnice). Nemusíte se za ní vydávat daleko, leží jen asi o 200 metrů dál. Expozice s více než 120 artefakty se nachází v opancéřované trezorové místnosti. A co tu tak pečlivě hlídají? Např. repliku zlaté manýristické knížecí koruny, kámen (nebo spíš kamínek) přivezený z Měsíce americkými astronauty, přes 100 velikonočních vajec z Ruska Karla Fabergé a další.

A pokud byste stále ještě všech těch výstav neměli dost, určitě vás k návštěvě naláká i Poštovní úřad a Poštovní muzeum. Oba byly shodně založeny v roce 1930. Zaujme vás především množství vitrín, v nichž je bohatě zdokumentována historie lichtenštejnské i světové filatelie.

Pokud budete chtít projít všechno opravdu pečlivě, budete muset ve Vaduzu strávit alespoň víkend. Ubytování je tu naštěstí všude dost a nechybí a četná nabídka restaurací a kaváren, kde se můžete po náročném výletě příjemně osvěžit. Vaduz navíc zatím není turisticky přeplněný, takže si svou dovolenou tady opravdu užijete.

Zanechte odpověď