Hlen ve stolici

Příměs hlenu ve stolici bývá průvodním příznakem infekčního onemocnění, dietní chyby nebo – trvá-li stav déle – rovněž nějakého onemocnění tlustého střeva. Trvá-li stav několik dní a nebo druží-li se k hlenovité stolici i jiné příznaky (horečka, bolest břicha, zvracení) je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Příčiny hlenu ve stolici mohou být různé.

Onemocnění tlustého střeva

Objevení se krve a hlenu ve stolici každopádně vyžaduje endoskopické vyšetření střeva, takzvanou rektoskopii a koloskopii. Při tomto vyšetření se zároveň odebere částečka sliznice na histologické vyšetření. To je důležité pro přesné stanovení diagnózy. Velmi často se jedná o zánět sliznice tlustého střeva, takzvanou ulcerózní kolitidu. Potíže se projevují různě, od zácpovité stolice až po průjmy. Charakteristické je pro toto onemocnění bolestivé nutkání na stolici s následným odchodem převážně hlenů a krve. Při těžším průběhu mají nemocní zvýšenou teplotu a v důsledku porušeného trávení a vyšších nároků na energii vzhledem k onemocnění hubnou. Je třeba vyšetřit krev a moč v laboratoři. Druhotně bývá přítomna chudokrevnost, projevující se celkovou únavou. Důležitá je dieta. Ve stravě je třeba se vyhnout požívání syrového ovoce a syrové zeleniny. Jídla mají být teplá, dobře stravitelná.

Cestovní průjmy

Nejčastějším onemocněním na cestách a hlavně v tropech a subtropech jsou průjmy. Tak zvané cestovní průjmy probíhají většinou lehce a rychle odezní. V případě, že je průjem provázen horečkou a ve stolici se objeví příměs hlenu nebo krve, může se jednat o úplavici nebo jiné závažnější průjmové onemocnění, je nutné vyhledat lékaře a ulehnout. U kteréhokoli průjmu je důležité doplňovat ztráty vody a soli.

Infekční průjmy

Pro letní měsíce jsou typické infekční průjmy. O průjmu hovoříme tehdy, pokud je stolice řídká nebo dokonce vodnatá, a to více než třikrát za den. Infekční průjmy mohou způsobit bakterie, viry, paraziti a toxiny (jedy) z potravin. Podle povahy původce má potom nemoc svůj průběh a inkubační dobu. Stolice bývají časté, provázené bolestmi břicha, mohou obsahovat hlen, někdy i krev. Průjem často provází zvracení, někdy i teplota. Vážnější infekce si mohou vyžádat i nemocniční léčbu. Za průjmovým postižením se mohou schovávat i jiné nemoci, proto pokud jsou obtíže výrazné a máme pochybnosti, vyhledejme včas lékaře.

Hlen ve stolici -střevní dyspepsie

Hlen ve stolici se objevuje rovněž při funkční střevní dyspepsii. Příznaky vznikají poruchou pohyblivosti stěny střevní, jejího vyměšování a střevního chemismu. Porucha hybnosti spočívá ve změně napětí střevní stěny a posunu střevního obsahu. Tím vznikají odchylky stolice – zácpy nebo průjmy. Porucha vyměšování se týká jednak vody, jednak hlenu. Nadměrným vyměšováním hlenu může dojít ke křeči v břiše, nazývané mukózní kolika. Poruchou hybnosti a vyměšováním se mění střevní prostředí a tím i složení střevní mikroflóry.

Ve stravě je třeba zcela vyloučit celulózu, mošty, ovocné šťávy, nadýmavou zeleninu, peckovité a dužnaté ovoce (můžete však listovou zeleninu a lesní plodiny s dostatkem tříslovin – například borůvky). Preventivně se doporučují také biojogurty . Vhodné jsou i potravinové doplňky obsahující pektin (rozpustná vláknina). Je třeba zvýšit celodenní příjem tekutin, přičemž nejvhodnější by byla minerální voda obsahující dostatek hořčíku.

Zanechte odpověď