Zahleněnost, hleny v krku, to je velmi častý průvodní jev zimního období nebo zhoršeného ovzduší. Hleny v krku jsou příznakem nachlazení a zánětů dýchacích cest. Rovněž hleny v krku trápí alergiky (astmatiky) a silné kuřáky. Vykašlávání hlenů z krku ve společnosti je neestetické, ale rovněž nezdravé (kapénková nákaza). Existují farmaceutické přípravky pro rozpouštění hlenů a snadné vykašlávání. Ale hlenů v krku je možno zbavit se i přírodní cestou.
Kdy se tvoří hleny v krku
Hleny v krku nás trápí při nemocech z nachlazení. Většinou se nejdřív objeví suchý kašel, který doprovází rýmu a bolestivé škrábání v krku. Po suchém kašli přichází vlhký, který bývá obranou organismu vůči nadbytečnému hlenu, s nímž si již neporadí normální pohyby řasinkových výběžků buněk výstelky dýchacích cest a drobných průdušek. Zejména při akutním zánětu průdušek tento hlen vykašláváme. Hlen musí být rozředěn, aby se odkašlávání ulehčilo.Výběr léků závisí na druhu onemocnění a na tom, zda je spojené s teplotami. Farmaceutické přípravky můžeme úspěšně doplňovat bylinnými čaji.
Příroda pomáhá
Med jako lék
Med si dodnes uchoval pověst léku na dýchací obtíže, sloužícího zvláště k odstraňování hlenů. Nápoj proti bolení v krku a na rozpouštění hlenu v krku připravíte rozpuštěním dvou lžic medu a šťávy z půlky citronu ve sklenici horké vody.
Tymián
Oblíben je již od antických dob. Tymián se používá jak při vaření pro svou aromatickou vůni, tak v lékařství pro své antiseptické vlastnosti. Výluh z tymiánu slouží jako kloktadlo a uvolňuje hleny při kašli a zánětech horních cest dýchacích.
Violka vonná
Pro léčebné účely je fialka využívána jako prostředek, který usnadňuje odkašlávání. Dobře rozpouští hleny a zmírňuje úporný kašel. Používá se především oddenek a někdy i nať s květy. Připravuje se macerát z jedné lžičky sušené drogy, která se nechá šest hodin v šálku vody. Macerát se pije po doušcích nebo, při bolestech v krku, se i kloktá.
Hluchavka bílá
Dost opomíjená je hluchavka, která je cenná svými příjemně vonícími květy. Využívají se při zánětech močového měchýře, ledvin i proti nespavosti a chudokrevnosti a navíc čaj z květů rozpouští hleny. Připravuje se ze dvou lžiček sušených květů, které se zalijí v šálku vroucí vodu a nechají deset patnáct minut odstát.
Sléz okrouhlolistý
Sléz obsahuje především hojně slizů a tříslovin. Tyto látky působí hlavně protizánětlivě, chrání i nice a rozpouštějí hleny. Mohou také mírnit nepříznivé účinky některých současně .z podávaných léků. Léčivých účinků slézu lze využít hlavně při zánětech horních cest dýchacích. Sléz hojí povrchy sliznic. Působí i v případech chronických zánětů při škrábání v krku. Léčivý účinek se dostavuje zpravidla po dvou třech dnech pití čaje ze slézu. Čaj připravujeme nejlépe jako výluh za studena. Večer si připravíme lávku na druhy den: do 3/4 litru studené vody (tři šálky čaje) vložíme 3 čajové lžičky sušeného květu a listu slézu a necháme je do rána vyluhovat.
Cibule kuchyňská
Má vynikající účinky při bolestech v krku, zažene rýmu a kašel (rozpouští hleny). Na odhlenění se užívá šťáva vymačkaná z rozstrouhané cibule smíchaná se lžící medu.
Šalvěj lékařská
Šalvěj pročisťuje krev, odvádí hleny z dechových orgánů a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a odstraňuje poruchy ve střevech a průjmech. Čaj ze šalvěje při vnějším použití doporučujeme zvláště při zánětech mandlí, bolestech krku.
Čaj na rozpuštění hlenů v krku
Doporučovaná směs:
- sléz – 8 dílů
- meduňka – 7 dílů
- svízel syřišťový -8 dílů
- mateřídouška – 6 dílů
Pijte tři šálky denně.
1 komentář
Jee, děkuju za tipy, to se mi určitě bude hodit. Nejsem dlouho těhotná, takže pořádně ještě nevím co můžu a nemůžu, tak aspoň jsem o něco chytřejší, přírodní věci jsou vždycky nejlepší.