Hlíva ústřičná je jedním z druhů hub, který můžete pěstovat a sklízet přímo na své zahradě. Hlívě ústřičné se bude nejlépe dařit na ztrouchnivělém pařezu či kmenu stromu. Tuto houbu, která posiluje imunitu a navíc výborně chutná, můžete pěstovat také na substrátu podobně jako žampiony.
Pěstování hlívy ústřičné
Proč byste si měli hlívu ústřičnou kupovat v obchodě, když si ji můžete takřka bezpracně vypěstovat i v domácích podmínkách? V zahradnictví či na internetu si nejprve pořiďte sadbu hlívy ústřičné, kterou následně naočkujte pařez listnatého stromu.
Stromy vhodné na očkování hlívou
Které listnaté stromy jsou na očkování sadbou hlívy ústřičné ty nejvhodnější? Ořešák, topol, bříza, jabloň, jasan, vrba či osika. V každém případě platí, že nejideálnější je sadbou hlívy naočkovat čerstvá torza listnatých stromů, která mají zhruba dva až tři měsíci po pokácení.
Naočkování pařezu
Pařez listnatého stromu můžete naočkovat hlívou ústřičnou celkem dvěma způsoby:
- Navrtejte otvory po obvodu řezné plochy. Do svislých otvorů pak natlačte podhoubí a případně jej zalijte ještě štěpařským voskem.
- Pomocí motorové pily udělejte zhruba do jedné třetiny kmenu zářezy a vyřízněte menší klínky. Do takto vyříznutého otvoru vtlačte sadbu hlívy, klínek opět vložte zpátky a přichytněte jej hřebíčkem.
Jestliže si tímto způsobem připravíte sadbu hlívy již na jaře, první plodnice můžete sklízet už za čtyři měsíce. Podle zkušených pěstitelů hlívy totiž zhruba čtyři měsíce trvá, než podhoubí hlívy proroste pařezem.
Pěstování hlívy na substrátu
Podobně jako žampiony můžete hlívu ústřičnou pěstovat také přímo na substrátu. V zahradnictví a na internetu jsou k dostání speciální substráty, které jsou naočkované podhoubím hlívy ústřičné. Pokud si tedy chcete v domácích podmínkách vypěstovat tuto výtečnou houbu, stačí, když budete postupovat podle přiloženého návodu.
Sklizeň hlívy ústřičné
Hlívu ústřičnou sklízejte tehdy, dosáhnou-li její plodnice velikosti dětské dlaně. Tuto skvěle chutnající houbu posléze využijete hlavně v kuchyni, upravit ji můžete takřka na tisíc způsobů. Vyhlášené jsou například hlívový guláš, hlívové řízky, hlívová polévka nebo maso na různé způsoby s hlívou ústřičnou.
Hlíva ústřičná a zdraví
Hlíva ústřičná vykazuje i spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví. Je především vyhlášeným přírodním přípravkem na posílení imunity. Její plodnice totiž obsahují vitaminy, minerály, stopové prvky a také glutamany, které stimulují lidskou imunitu tak, aby fungovala, jak má.
Glutamany se řadí k imunostimulátorům. Jejich hlavní význam spočívá v tom, že podporují imunitní systém, zvyšují tvorbu červených krvinek (čímž posilují naši výkonnost a vitalitu) a dále zvyšují tvorbu protilátek proti patogenním bakteriím, virům a plísním. Glutamany navíc snižují hladinu cholesterolu v krvi a jsou také velmi prospěšné při léčbě alergií.