Hnědá řasa v akváriu

Milovníci domácí akvaristiky jistě tento problém důvěrně znají. Přílišné přemnožení řas může totiž mít pro jejich koníček doslova zhoubné následky. Voda se zakalí, rostliny se potáhnou nevzhledným povlakem a ryby začínají hynout. Postrachem je především hnědá řasa v akváriu, o které si povíme něco víc.

Pokud byste s tímto problémem zašli za odborníkem, poučil by vás, že hnědá řasa v akváriu jsou ve skutečnosti rozsivky. Jde o jednoduché jednobuněčné organismy, žijící obvykle přisedle na listech rostlin. V malém množství neškodí, jejich přemnožení ale způsobí doslova kalamitu.

Hnědá řasa v akváriu – jak ji poznat?

Rozsivky milují polostín, takže e jako první začnou objevovat v nedostatečně osvětlených koutech nádrže. Často k tomu dochází v podzimních a zimních měsících, kdy klesá intenzita slunečního světla. Pokud tomuto stavu nepřizpůsobíme umělé dosvětlování akvária, stanou se rozsivky téměř jistým návštěvníkem.

Hnědé řasy vytváří chomáčky na všem od písku a kamenů až po listy rostlin a akvarijní sklo. Lze je odstranit mechanicky za použití gázy nebo škrabky. Silně napadané listy je pak dobré odtrhnout úplně a zlikvidovat.

První pomoc při výskytu hnědé řasy

Jakmile zamoření rozsivkami zjistíme, neměli bychom otálet a začít jednat. Rozsivkám vadí světlo, takže jako první je nutné akvárium dosvětlit nebo přemístit blíže k oknu. Teprve poté se soustřeďujeme na ruční odstranění již vzrostlých chomáčků. Použít můžeme i speciální přípravky pro úpravu vody. Naopak likvidace za pomoci plžů se neosvědčila. Vláknité tuhé řasy jim totiž nechutnají zdaleka tolik jako křehké listy nejrůznějších vodních rostlin. Není nutné zlikvidovat rozsivky zcela. Stačí, pokud jim nedovolíte se dále množit. Přílišné zásahy do přirozené biorovnováhy v akváriu by totiž mohly nakonec udělat více škody, než samotná řasa.

Co ještě považujeme za hnědou řasu?

Mezi laiky je často označován za hnědou řasu rovněž zákal způsobenými řasami zelenými. Zelené řasy jsou přirozenou součástí každého akvária. Produkují kyslík a poskytují vítané zpestření jídelníčku pro rostlinožravé ryby.

Příliš intenzivní hnojení vody a množství světla ale může způsobit jejich přebujení. Poté stačí prudké ochlazení (v létě třeba několik deštivých dnů), řasy začnou rychle hynout a jejich rozkládající se těla poskytnou dostatek živin jednobuněčným prvokům, kteří se přemnoží a zbarví vodu dohněda.

Prvoci zhoršují kvalitu vody a odčerpávají z ní velké množství kyslíku, proto můžeme během několika málo hodin začít pozorovat hromadný úhyn ryb. Jako první pomoc je vhodné vyměnit jednu třetinu až polovinu vody v akváriu a nasadit účinné filtrování. Pomoci mohou i speciální prostředky z akvaristiky. Včasný zásah může zdraví akvária i jeho obyvatel vrátit rychle do normálu, proto rozhodně není vhodné na cokoliv čekat.

Zanechte odpověď