Hnisavá angína je nejznámější a nejčastější typ angínového onemocnění. Jedná se o hluboký zánět v oblasti hltanu. V záhybech a chodbičkách sahajících do nitra krční mandle se tvoří zhnisané žluté povlaky. Při hnisavé angíně je v některých případech možné, že přesáhnou oblast patrové krční mandle a vytvoří hnisavá ložiska hlouběji v hrdle. Hnisavou angínu provázejí horečky. Hnisavá angína je dobře léčitelná antibiotiky i homeopatiky.
Příznaky hnisavé angíny
- Hnisavá angína se zpočátku projevuje vysokou teplotou, škrábáním, pálením a později bolestí v krku.
- Postižený pociťuje tak zvanou bolest celého těla (zejména kloubů), je unavený až zchvácený, bolí ho hlava a nemá chuť k jídlu.
- Někdy bolest – zejména při polykáná – vystřeluje až do uší.
- Uzliny za ušima jsou zduřelé a bolestivé při dotyku.
- Krční mandle u dětí jsou zvětšené
- Při hnisavé angíně ná nemocný povleklý jazyk.
- Zhnisané povlaky mandlí jsou při stlačení jazyka viditelné.
- Hnisavá angína se projevuje i nepříjemně zapáchajícím dechem nemocného.
Určení diagnózy
Hnisavá angína je choroba lékařem snadno rozpoznatelná – vzhledem k místu projevu a celkovými příznaky. Před zahájením léčby ale lékař obvykle odešle pacienta k laboratornímu vyšetření, aby byl správně určen původce angíny. Obvykle je provedena zkouška sedimentace, krevní obraz, vyšetření moči a je odebrán vzorek stěrem z hrdla. Hnisavá angína má některé příznaky stejné jako spála nebo jako monukleóza. Hnisavá angína je bakteriální onemocnění obvykle způsobené streptokokem. Podle odborníků se jen vzácně může angína rozvinout při virové nákaze.
Léčba hnisavé angíny
Způsob léčby určí ošetřující lékař. Hnisavá angína je dobře léčitelná antibiotiky, a to v řádů dní, i s rekonvalescencí trvá nejvýše dva týdny. V některých případech může být lékařem navržena léčba homeopatická, která je rovněž účinná a někdy ještě rychlejší. Při léčbě je nemocnému předpsát klid na lůžku, doporučena kašovitá a nedráždivá strava (někdy i například zmrzlina) a jako u všech horečnatých onemocněních i zvýšený přísun (chladivých) tekutin. Po vyléčení hnisavé angíny bývá opět provedeno laboratorní vyšetření krve (sedimentace).
Opakované angíny
U některých se dětí se hnisavá angína často opakuje. Může se stát, se se pediatr ve spolupráci s krčním specialistou rozhodnou pro odstranění krčních mandlí jako zdroje opakované infekce. Jedná se o preventívní opatření, aby bylo zabráněno dalším komplikacím.
1 komentář
Syn měl angínu během roku asi 4x.