Hodolanská omáčka je hanácký pokrm tak zvaně „z jednoho hrnce“. Když hospodyně vaří hodolanskou omáčku (hodolanku), nevaří polévku, ale další hlavní jídlo. Hodolanská omáčka zastane všechny funkce. Jak se vaří hanácký „endemit“, hodolanská omáčka?
Hodolanská podle Hodolan
Hodolany. Kdo kromě olomouckých rodáků či obyvatel zná Hodolany. Najdeme Hololany alespoň na mapě či ve Wikipedii? Najdeme.
Hodolany jsou bývalé město, nyní městská čtvrť a katastrální území na východě statutárního města Olomouce s asi devíti tisíci obyvateli. Rozděleny jsou železniční tratí fakticky na dvě části, působí zde proto také dvě komise městských částí, jedna pro Nové Hodolany na západě a druhá pro Staré Hodolany a Bělidla na východě.“
Někdo si možná vzpomene na herečku Hanu Maciuchovou, která začínala v hodolanském divadle.
Na jaký „fenomén“ Hodolan si však vzpomene snad každý obyvatel Olomouce a celého regionu? Na hodolanskou omáčku.
Hodolanská omáčka
Hodolanská omáčka je nakyslý pokrm řidší konzistence připravený z brambor, uzeniny, vařených vajec, mléka nebo smetany a zahuštěný moukou. Typickou chuť jí dodává mletý pepř, nové koření a bobkový list. Na Hané a na střední Moravě je hodolanská omáčka tak známá, jako ve zbytku republiky bramborový „buřtguláš“.
Základem hodolanské omáčky jsou
- oloupané syrové na kostky nakrájené brambory, které se vaří v osolené vodě společně
- s opečenou uzeninou (jemný párek, klobása, točený salám-kabanos). Po změknutí brambor se omáčka zahustí hladkou moukou
- rozmíchanou v mléce nebo ve smetaně (může být i zakysaná).
- Na závěr se vloží nasekaná vařená vejce.
Varianty: Někdo nejdřív opéká uzeninu spolu s malou cibulí, někdo uzeninu neopéká vůbec a jen ji provaří, jinde do základu přidávají kořenovou zeleninu nebo sekanou kyselou okurku.
Dochucení hodolanské omáčky
Co domácnost, to jiný zvyk. Někde jsou zvyklí na hodolanskou omáčku spíše sladkokyselou (jako u koprovku), jinde ji pouze přikyselí octem. „Hodolanka“ se nekoření majoránkou, s tou kyselou chutí by to moc dohromady nešlo. Ale někde přidávaný sekaný kopr, to už je jiná. Rovněž častokrát doporučovaný masox, podravka nebo dokonce worcesterská omáčka nemohou už jen z logiky věci dávat chuť echt hanáckému lidovému jídlu.
Příprava hodolanské omáčky
- Oloupeme pět větších brambor a nakrájíme na kostky.
- Na troše tuku opečeme nadrobno nakrájenou uzeninu (100 až 200 gramů, jak kdo rád).
- Zalijeme litrem vody,
- přidáme brambory, dva bobkové listy, čtyři kuličky nového koření, sůl a vaříme do změknutí brambor.
- V půl litrů mléka nebo v kelímku smetany rozmícháme dvě tři lžíce hladké mouky,
- vlijeme k bramborám a provaříme.
Hodolanská omáčka by měla být hustá, ale nesmí to být kaše. Potřebnou hustotu zkorigujeme přidáním mouky nebo naopak mléka. Vyndáme koření, přidáme tři čtyři nasekaná vařená vejce a dochutíme trochou octa, mletého pepře případně i troškou cukru, aby nám lahodila.
Hodolanky není nikdy dost
Na jednu porci počítejme tak čtyři deci, ale „hodolanky“ není nikdy dost. Strávníci si velmi často rádi přidají. A navíc, jako všechny nakyslé smetanové omáčky, hodolanská omáčka chutná ještě víc rozleželá a znovu ohřátá. Hodolanskou omáčku servírujeme do polévkových talířů, misek nebo bujonek. Často bývá zvykem přikusovat k ní pečivo.