I když se budoucí rodiče sebevíc tváří, že jim je úplně jedno, jestli se narodí holka nebo kluk (jen když to bude zdravé), zpráva o pohlaví budoucí dětátka nenechá lhostejným ani největšího cynika. Je zajímavé, že i když jsou rodiny, kde se rodí samá děvčata a jiné, kde je třeba jen jeden jediný kluk, konečné populační skóre je stále stejné – 100 děvčat na 105 chlapců. Ovlivňovat pohlaví potomka již při početí se lidstvo snažilo už v antice. Důvody byly různé, ale v zásadě mocenské či ekonomické. Naštěstí to vždycky byla příroda, kdo na ně dělal dlouhý nos. Některé metody, které byly používány, aby se narodila holka nebo kluk, jsou dnes docela děsivé, jiné úsměvné. Předkládáme je tedy pouze jako zábavné čtení.
Kluci jsou rychlí, holky mají výdrž
Rodičům bývá často doporučována metoda časované soulože. Vychází ze skutečnosti, že pohlaví dítěte určují spermie. Asi polovina spermií má chromozom X, to jsou „holčičí spermie“, druhá půlka má chromozom Y, to jsou „klučičí spermie“. Spermie s tímto chromozomem je údajně lehčí a tedy trochu pohyblivější. Spermie s X chromozomem jsou zase odolnější.
Aby bylo předem jasné, jestli to bude holka nebo kluk, musí žena co nejpřesněji znát svou dobu ovulace. Pokud rodiče chtějí mít kluka, snaží se ho počnout těsně před ovulací. Existuje prý vyšší pravděpodobnost, že se k vajíčku, které začne putovat do dělohy, dostanou jako první „klučičí spermie“, protože jsou rychlejší. K oplodňující souloži by mělo dojít polohou zezadu, protože tak se prý spermie dostanou přímo na ústí děložního kanálu a mohou tak nejkratší cestou uhánět k vajíčku. Pokud rodiče chtějí mít holku, je údajně nejlepší, když se o ni pokoušejí při ženině ovulaci. Za optimální je považována poloha, kdy žena leží při souloži na zádech. Spermie se shromáždí v zadní klenbě poševní a teprve po určité době začnou pomalu stoupat do dělohy. Vajíčko už tam obvykle je. Než se k němu dostanou, trvá to většinou delší dobu. A v tomto „závodě na výdrž“ mají větší šanci „holčičí spermie“, které jsou v té době aktivnější.
Holka nebo kluk? Prstýnek napoví…
- Řecký filozof Anaxagoras tvrdil, že spermie z pravého mužského varlete počnou chlapečka a z levého holčičku. Ještě v 18. století si francouzští šlechtici nechávali amputovat levé varle, aby se jim narodil syn. Podle filozofa Aristotela se chlapečci rodili, když vál severní vítr.
- Jeden čas populární metoda vycházela z údajně „sedmiletých cyklů výměny krve“. Dítě má pohlaví toho z manželů, v jehož žilách koluje v okamžiku početí starší krev. V případě shody se prosadí to pohlaví, které je při souloži aktivnější.
- Do kategorie stejně „zaručených“ metod patří i uvazování prstýnku na ženin vlas. Prstýnek se pak podrží nad fotografií muže a ženy. Když se začne kývat, narodí se jim kluk, když začne kroužit, bude to holka.
- Lidé také dlouho věřili tomu, že kyselejší prostředí je příznivé pro narození holky, zásadité pro narození kluka. Proto si ženy před početím vyplachovaly pochvu silně zředěnou kyselinou octovou nebo roztokem jedlé sody.
- Podle další metody se chlapečci rodili tehdy, když muž při souloži ležel vlevo od ženy a její pravou hýždi zvedl o 30 stupňů nad úroveň lůžka.
- Jestli bude počata holka nebo kluk prý může ovlivnit i strava. Po dietě, ve které převládá draslík a sodík, mají mít rodiče velkou naději na kluka. Po dietě, ve které převládá vápník a hořčík, existuje prý velká pravděpodobnost početí holčičky.
Ale ono to opravdu jde…
Biologové a genetičtí specialisté by dnes dokázali uměle (IVF) oplodnit ženu tak, aby donosila dítě předem naplánovaného pohlaví. A v některých případech se tak i děje. Není to ovšem proto, že si tatínek přeje kluka nebo maminka děvčátko. Některé dědičné genetické vady ohrožující život se dědí jen „po meči“ nebo „po přeslici“, například mentální i svalové poruchy a krvácivost u chlapců nebo poruchy pigmentace u děvčat.