Honduras

Honduras je druhá nejlidnatější a druhá rozlohou největší země střední Ameriky. Rozkládá na pevninské šíji spojující Jižní Ameriku a Severní Ameriku mezi Karibským mořem a Tichým oceánem. Honduras není masově navštěvovanou zemí. Není považována za příliš bezpečnou. V turistických destinacích a při bezpečném počínání turistům újma na zdraví, majetku či dokonce životě nehrozí. Do Hondurasu se jezdí za krásou přírodních parků, mořskými sporty a mayskými vykopávkami.

Metropole skoro tisíc metrů nad mořem

Honduras na severozápadě hraničí s Guatemalou,El Salvadorem na jihu a s Nikaraguou na jihovýchodě.

Hlavním městem Hondurasu je Tegucigalpa ležící v nadmořské výšce 990 metrů, kde žije asi 1,2 milionu obyvatel. Dalšími velkými městy jsou:

 • San Pedro Sula,
 • La Ceiba,
 •  Tela,
 • Utila,
 • Roatán
 • a Copan.

V nich návštěvníci nacházejí dobrou turistickou infrastrukturu. Mimo hlavní turistická centra mohou být podmínky zásadně jiné, hlavně na honduraském venkově.

Tegucigalpa, hlavní město Hondurasu

Honduras: Svoboda tu vždy byla „vzácné koření“

 • V prvním tisíciletí po Kristu obývali Honduras Mayové (západní části země) a jinými předkolumbovskými středoamerickými kulturami.
 • V roce 1502 prozkoumal zemi Kolumbus a a Honduras se stal španělskou kolonií.  Nezávislost na Španělsku země vyhlásila 15. září 1821 a spolu se čtyřmi jinými středoamerickými zeměmi vytvořil Konfederaci států střední Ameriky. V roce 1838 Honduras federaci opustil a stal se nezávislým. 
 • Na počátku 20. století oslabily Honduras politické nepokoje, což bylo vhodným podhoubím pro okupaci americkými námořními vojsky. Počátkem 30. let založil silnou vládu diktátor generál Tiburcio Carias Andino.
 • V roce 1969 byl Honduras napaden Salvadorem. Po asi pětitisícové ztrátě na životech přiměla Organizace amerických států (OAS) El Salvador ke stažení.
 • Až do roku 1982 držely moc převážně vojenské vlády. V osmdesátých letech nacházely v Hondurasu útočiště síly, které bojovaly proti sandinovské vládě v sousední Nikaraguy.

Hurikán Mitch

V roce 1998 přišla na zemi pro změnu přírodní pohroma, a to hurikán Mitch. O život přišlo asi 5600 lidí a způsobil škodu ve výši téměř jedné miliardy dolarů, což vážně ovlivnilo rozvoj země a její životně důležitou infrastrukturu.

Ze stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR

„Ke vstupu do Hondurasu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců. Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem se vyžaduje předložení řidičského průkazu a dokladu o vlastnictví vozu, v případě cesty po moři je třeba lodní konosament.
Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování.“

Honduras: Informace na cestu

Počasí v Hondurasu je celoročně vlhké a horké. Od prosince do května panuje období sucha, po zbývající část roku převládají deště. V Karibské oblasti je počasí vlhčí.

Honduras má tři mezinárodní letiště, a to:

 1. v Tegucigalpaě,
 2. v San Pedro Sula
 3. a v Roatanu.

Zajišťují každodenní spojení  s Atlantou, Miami, Fort Lauderdale, New Yorkem a Houstonem. Z České republiky se do Hondurasu nejčastěji léta přes Atlantu (k tomu je třeba americké vízum, ESTA).

Úředním jazykem v Hondurasu je španělština. V turisticky exponovaných městech a místech se lze domluvit anglicky, jinde to je málo časté. Výjimku tvoří ostrov Bay, kde je angličtina úředním jazykem. Mnozí obyvatelé mluví domorodými jazyky.

 • Před plánovanou cestou do Hondurasu je víc než vhodné navštívit stránky MZV a zkontrolovat sekci „Upozornění na cesty“, kde jsou neustále aktualizovány informace a doporučení vycházející z momentální situace v zemi.

Pozor na veksláky

Národní měna Hondurasu je lempira, ale stejně jako všude ve Střední Americe se americký dolar bere jako druhá měna a téměř každý podnik přijímá obě měny.

 • Pozor na všudypřítomné veksláky, to je reálné nebezpečí, jak přijít o peníze. Peníze je třeba měnit jedině v bankách. Vyměnit lze pouze dolary, nikoliv eura.

Zdravotní služby pro turisty

„Mezi Českou republikou a Hondurasem neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Občané ČR, nacházející se přechodně v Hondurasu, mohou vyhledat lékařskou pomoc ve všech místních zdravotnických zařízeních. Pokud cizinec nedisponuje akceptovatelným mezinárodním zdravotním pojištěním, musí veškeré náklady na lékařské ošetření uhradit v plné výši na místě. V některých případech je vyžadována platba předem. V Tegucigalpě existuje několik zdravotnických zařízení se solidním standardem lékařské péče, z nichž většina udržuje nepřetržitou pohotovostní službu. Mimo hlavní město je hustota zdravotnických zařízení menší a jejich úroveň značně nízká. Při pobytu v pralesních oblastech se doporučuje očkování proti žloutence A i B a proti žluté zimnici.“

 

Honduras, ruiny mayského města Copanu

Co vidět v Hondurasu

 • Copan Ruinas: Turisty z celého světa nejvíc zajímají vykopávky v západním Honduras. Ruiny mayského města Copanu (seznamu světového dědictví UNESCO), o kterém se předpokládá, že jej Mayové obývali od roku 1200 př.nl. K dispozici jsou také tři muzea a další přírodní památky pro ekoturistiky.
 • Národní park Cusuco Expedice. Park Cusuco mohou navštívit soukromé all inclusive zájezdy. Dobrodružství nebo jen relaxační zážitek z hor. Dřungle, vodopády, noční trekking, trpasličí les a mnoho dalších.
 • Národní park Punta Sal:  Ohromující ekosystém s plážemi, mangrovami a deštným pralesem
 • Národní park Celaque: Nachází se v západní části Hondura nedaleko města Gracias, Lempira. Oblázkový les s mnoha turistickými stezkami, nejvyšší horský vrchol v Hondurasu ve výšce 2849 metrů nad mořem.
 • Bay Islands: Utila, Roatán a Guanaja. Druhý největší korálový útes, připravený prozkoumat. Potápěčské školy,  turistika, jízda na kajaku a nádherná pláž pro ekologicky šetrné a přírodně zaujaté turisty. Osvěžující potápění v Roatánu. Utila je zase skvělým místem pro pozorování velryb žraloků v jejich migračních cestách podél Honduraského zálivu.
 • Pobřeží Mosquito: Velký úsek deštného pralesa, který se nachází na severovýchodě země. kulturu a tradiční životní styl etnických skupin La Moskitia, Pech a Tahwakas. A dále to je skvělá oblast pro pozorování ptáků nebo vícedenní raftingové dobrodružství.

Foto: pixabay.com
Zdroj: Citace v rámečku – MZV ČR

Zanechte odpověď