Nepravidelná menstruace, akné, myomy na děloze, problémy s vlasy, to vše mohou být příznaky hormonální nerovnováhy v těle. Hormonální procesy v těle a emoce fungují jako spojené nádoby, vzájemně se úzce ovlivňují. Pokud lékař zjistí hormonální nerovnováhu, lze ji úspěšně léčit.
Potíže před menstruací
Premenstruační syndrom je projevem hormonální nerovnováhy. Každá žena, která se cítí před menstruací špatně, by měla hledat pomoc, protože je zbytečné trpět. Změny se projevují: výraznou psychickou labilitou, smutkem, plačtivostí, nervozitou, strachem, úzkostmi, stavy zlosti, napětí, buď přehnanou aktivitou, anebo naopak leností a neschopností pracovat. Může být depresívní nálada, pesimismus, pokles zájmu i o to, co jindy zajímá, ztráta energie a únavnost, špatná koncentrace na práci, poruchy spánku i přijímání potravy. Fyzické projevy jsou napětí, bolesti hlavy, břicha, svalů, kloubů, otoky. Když žena na sobě pozoruje některé z těchto příznaků, měla by navštívit gynekologa.
Psychické příznaky, pokud se samy po léčbě neupraví, lze také medikamentózně ovlivnit.
Jak se hormonální nerovnováha projevuje?
- Hormonální nerovnováha, například v těhotenství či u disponovaných žen při užívání hormonální antikoncepce se může podílet na zvýšené vnímavosti vůči kvasinkám.
- Myomy na děloze jsou rovněž výsledkem hormonální nerovnováhy. Jde v podstatě o zbytnění děložní svaloviny, nikoliv o nádor, jak se mnohdy ještě laicky traduje.
- Lupy tvořící se ve vlasech nebo příliš se mastící vlasy mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou.
- Hormonální nerovnováha může podstatně snížit sexuální potřebu.
- Signálem hormonální nerovnováhy bývá i přílišné ochlupení (mužského typu).
- Akné v pubertě je výsledek hormonální nerovnováhy mladého dospívajícího organismu.
- Důvodem nepravidelné bolesti hlavy je někdy hormonální nerovnováha.
- Obezita– nemoc projevující se nadměrným ukládáním tuku – má za následek metabolickou a hormonální nerovnováhu organismu, která se ve funkci tak citlivého soukolí, jakým ženský organismus nesporně je, nemůže nepromítnout. Tyto hormonální poruchy se v konečném důsledku mohou projevit jako určitý typ ženské neplodnosti.
- Citlivost naděr na dotek, bolest hlavy, podrážděnost a nadýmání se přisuzují dočasné hormonální nerovnováze, která vyžaduje zvýšení hladiny vitamínu B6. Proto má jeho podávání často úspěch.
- V ochraně před osteoporózou je v klimakteriu vhodné provést úpravu hormonální nerovnováhy. V současné době je celá řada možností, jak tuto situaci vyřešit. Je však třeba navštívit ženského lékaře, který s ohledem na vaše konkrétní potíže vybere nejvhodnější prostředek.
- Na pocity depresivní nálady si dnes stěžuje velmi mnoho lidí, žen i mužů. Celkově se více vyskytuje u žen, často je to v období přechodu, v souvislosti s hormonální nerovnováhou.