Rádi byste pomohli osiřelým dětem z dětských domovů, ale na adopci nebo pěstounskou péči si netroufáte? Je tu další možnost: hostitelská péče – podmínky pro její získání vám prozradíme v tomto článku.
O co vlastně jde? Hostitelská péče je určena pro děti starší cca 8-10 let. Rodina si přitom vybere děti z dětských domovů a hostí je u sebe formou víkendových návštěv. Právě proto je tato forma péče cílena na starší děti, mladší leckdy nedokážou pochopit, proč se musí od své skvělé rodiny vrátit zase do dětského domova.
Cílem hostitelské péče je utvořit dětem stabilní zázemí mimo oficiální instituci. Jde čistě o dobrovolnickou pomoc, neboť s hostitelskou péčí nejsou spojeny žádné finanční kompenzace. Jakékoliv výlety a další aktivity jsou hrazeny plně v kompetenci hostitelské rodiny.
Hostitelská péče – podmínky
Bohužel naše legislativa prozatím pojem hostitelská péče nezná. Nic tedy není dáno zákonem a vše je ponecháno na kompetenci dětských domovů případně jejich nadřízeného krajského úřadu resp. odboru sociálně-právní ochrany dětí.
Všeobecně se dá říci, že hostitelskou péči může poskytovat každý, kdo zajistí pro děti odpovídající rodinné a sociální prostředí. V zásadě se však připravte na následující kroky (opět opakujeme, že se postup v jednotlivých krajích může lišit):
- šetření a pohovor v místě žadatele vedený sociální pracovnicí
- výpis z trestního rejstříku vyžádaný úřadem
- odborné posouzení
Dopadne-li všechno dobře, může úřad udělit souhlas k hostitelské péči nejdéle na třicet dní. Rodiny často žádají zejména o víkendové pobyty nebo týdenní seznamovací pobyty během prázdnin. Po uplynutí stanovené lhůty je třeba žádost opakovat, vše však už pobíhá rychleji a bez tolika potřebných formalit jako při žádosti první.
Podnět k hostitelské péči může podat i dítě
Hostitelská péče je oboustranně dobrovolná. Je tedy na dítěti, zda ji přijme či ne. Na druhou stranu si může dítě samo vybrat hostitelskou rodinu (často to bývají například rodiče kamaráda ze školy) a vám tedy přijde dotaz na hostitelskou péči. Další možností, jak se seznámit s potřebnými dětmi, jsou dny otevřených dveří probíhající v dětských domovech často i několikrát o roka.
Je-li ve vašich silách podobné žádosti vyhovět, neodmítejte ji. Děti z dětských domovů tak získávají možnost prožít něco zcela nového, přiučit se novým věcem a získat potřebné sociální kontakty mimo zařízení dětského domova. Mnoho hostitelských rodin udržuje se svými „svěřenci“ kontakt i poté, co natrvalo opustili zdi ústavů a tento postup lze samozřejmě jen a jen doporučit.
Skutečně nejde o nic přehnaně náročného, není ani třeba brát si dítě každý víkend nebo na každý svátek. Vše stojí na vzájemné dohodě a dobrovolnosti. Nezapomínejte na to!
1 komentář
Dobrý den, mám dotaz. Pracuji v dětském domově jako vychovatelka. Mám předepsané vzdělání i speciální pedagogiku. Mám doklad od psychologa o způsobilosti k výkonu práce s dětmi. stačí mi tento doklad, který není časově omezen, nebo musím mít čerstvé vyšetření, a v jakém rozsahu? Výpis z rejstříku mám čistý. Podotýkám, že si chci brát na hostitelskou péči chlapce, kterého mám ve své skupině a návštěva u mě je joho přání.