Houbový guláš patří mezi oblíbenější způsoby úpravy lesních hub. Houbový guláš je na přípravu rychlý, co do nákladnosti velmi levný, a co víc – je akceptovatelný i těmi, kterým houby moc „nejedou“. Osvědčený recept na houbový guláš bez masa se připravuje se zelenou paprikou a rajčaty. Jako příloha se hodí například tarhoňa, anebo trochu nezvykle špekové knedlíky.
Houbový guláš
Na houbový guláš budeme potřebovat kromě lesních hub větší cibuli, zeleninovou papriku, rajčata, nasekaný česnek, mletou papriku, kmín, černý pepř, sůl a tuk (olej nebo sádlo). Určit přesné množství nelze, záleží na množství hub, které chceme zpracovat. Obecně lze říct, že by houby měly převažovat – i proto, že se nejvíc svaří. V celkovém množství by měly tvořit asi tak dvě třetiny objemového množství.
Houbový guláš příprava
- Suroviny: Lesní houby, cibule, zelená paprika, česnek, rajčata, sůl, kmín, mletý pepř, mletá sladká paprika, olej nebo sádlo.
Příloha: Těstovinová rýže.
Příprava: Nejdřív houby nožíkem nasucho očistíme – jemným škrábáním. Při čistění rovněž vyhodíme houby plesnivé, odřežeme červivé části, vybereme slimáky. Oloupeme a na drobné kousky nakrájíme cibuli. V širším kastrolu rozehřejeme tuk. Na tuk nasypeme půl lžičky kmínu, necháme kratičce zapěnit. Přidáme cibulku. Když je sklovitá, nasypeme plnou polévkovou lžíci mleté papriky a na proužky nakrájenou zelenou papriku. Rychle zamícháme, aby se mletá paprika nepřipálila. Papriku za stálého míchání chvíli restujeme.
Přisypeme houby, osolíme lžičkou soli a stále mícháme, aby houby pustily tekutinu. Jejich objem se zmenší. Nakonec přidáme rajčata. Osvědčil se poměr na dvě papriky jedno středně velké rajče. Nemusíme je loupat, ale vyřízneme tuhou dužinu v oblasti stopky.
Mícháme, až rajčata pustí šťávu. Pak podlijeme asi dvěma deci vody, snížíme teplotu a necháme směs na houbový guláš dusit pod pokličkou.
Příloha ke guláši: Tarhoňa
- Tarhoňa, příloha: Mezitím připravíme přílohu k houbovému guláši. Těstoviny se k dušeným houbám dobře hodí, těstovinová rýže krom toho jídlo trochu ozvláštní. Těstovinovou rýži, drobení či tarhoňu nasypeme na suchou pánev a trochu pečeme – až začne příjemně vonět a mírně zrůžoví. Pak přidáme lžíci oleje, rychle zamícháme (těstovina dostane temně zlatou barvu).
Rychle zalijeme jeden a půl násobkem váhové množství horké vody (připravíme si ji třeba v konvici) – příklad na 400 gramů těstoviny 600 mililitrů vody. Přidáme lžičku soli. Pět minut prudce vaříme. Pak snížíme teplotu plotýnky na minimum (stupeň jedna ze šesti). Přikryté poklicí necháme dvacet minut dusit.
Houbový guláš, dokončení
Dokončíme houbový guláš. Nebudeme ho ničím zahušťovat – houby se „postaraly“.
- Kdyby nám houbový guláš připadal moc hustý, můžeme trochu naředit vodou.
- Kdyby byl naopak řídký, zvýšíme na chvíli teplotu a za stálého míchání necháme tekutinu trochu odpařit.
Obvykle to ale není nutné. Ochutnáme, dochutíme solí, mletým pepřem, případně troškou pálivé papriky. Žádných průmyslových kořenidel není třeba. Když houbový guláš před dokončením zalijeme smetanou, dostaneme jinou variantu guláše, a také výtečnou. Houbový paprikáš.
Tip: Zajímavou kombinací je houbový guláš se špekovými knedlíky.