Lidské buňky může napadat tak zvaný lidský papilomavirus, zkráceně označovaný jako HPV, což jsou počáteční písmena anglického názvu Human papillomavirus. Třeba že jsou lidské papilomaviry běžné a většina z nich nevyvolává žádné fatální nemocnění, některé druhy HPV mohou zůsobit těžkou újmu na zdraví, v nejhorším případě i smrt člověka. Lidský papilomavirus je například původcem rakoviny děložního čípku žen.
Příčinou některých bradavic je HPV
Lidský papilomavirus (HPV) je mikroorganismus, který se může v těle člověka vyskytovat, aniž by byla jeho přítomnost nějakým negativním způsobem zaznamenána.
Lidské papilomaviry však mohou způsobovat například tvorbu bradavic, které se lidem tvoří na rukou nebo na chodidlech.
Dalšími typy jsou genitální lidské papilomaviry (genitální HPV), a s těmi to už je horší. Tyto viry mohou způsobovat genitální bradavice či mutace buněk sliznice děložního čípku (děložního hrdla), z kterých se mohou vyvinout rakovinové buňky.
Papilomavirus způsobuje rakovinu
Karcinom děložního čípku je druhý nejčastěji se vyskytující nádor u žen po rakovině prsu. V Evropě se vyskytuje na páté příčce pomyslného žebříčku, v rozvojových zemích však patří k nejčastějším nádorům.
Nejohroženější skupina
Hlavním iniciátorem karcinomu děložního čípku je lidský papilomavirus. Papilomavirus lékaři nejednou objeví u dívek mezi 18 až 27 roky, obvykle v rámci jiného zdravotního vyšetření. Většinou jim nezpůsobuje žádné zjevné potíže, protože ještě mají silný imunitní aparát. Teprve u žen kolem 35 let bývá jednou z hlavních příčin přednádorového stavu. Než se z něj vyvine rakovina, trvá to většinou pět až 10 let. V té době (po celou dobu) je možno tkáň zasaženou přednádorovým stavem vyhledat, určit a odstranit. Tak se rapidně sníží nebezpečí vzniku rakoviny. Žena však musí být pod stálou kontrolou.
Šíření HPV
Nejčastějším způsobem nákazy je přílišné střídání partnerů.
Rizikové faktory pro nákazu HPV
- Vyšší riziko ohrožuje ženy, které začínají s pohlavním stykem před sedmnáctým rokem.
- Trochu nižší už je riziko před dvacátým rokem života.
- Dalším rizikovým faktorem jsou pohlavně přenosné choroby, a to především virové.
- Jeden z předních faktorů představuje kouření.
- Šíření lidského papilomaviru může přispět špatná genitální hygiena. Tento faktor hrozí především u žen z nižších socioekonomických vrstev.
- Kromě mladých děvčat jsou ohroženy také ženy, které střídají partnery.
- Riziko představují i několikanásobné porody, protože porodem se narušuje celistvost děložního čípku, což zvyšuje nebezpečí infekce a mechanické dráždění zhoršuje odolnost.
Čím později, tím lépe
Čím déle dívka začne s pohlavním životem, tím menší je pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění. Je to způsobené tím, že před 17., respektive 20. rokem ještě nejsou dovyvinuté chemismy v pochvě. Chemismy, jež jsou v pochvě do prvního pohlavního styku, se totiž první souloží mění, protože chemismus mužského spermatu je úplně jiný. Také do toho mohou zasáhnout infekce, které si dotyčný muž nese s sebou. První souloží se tedy mění odolnost prostředí v pochvě. Tu už si ale nese i řada dívek geneticky.