Hrad Trosky

Silueta hradu Trosky je symbolem Českého ráje. Trosky jsou viditelné ze všech stran a turistům jsou známější než třeba „národní“ kopec Kozákov. Trosky, jeden z nejznámějších turistických cílů. Lze navštívit při jednodenním výletě, anebo si Trosky zvolit jako zájmové místo při delším pobytu nebo dovolené v Českém ráji.

Český ráj, geopark UNESCO

Zřícenina hradu Trosky, dominanta ze všech stran viditelná, se nachází na území chráněné krajinné oblasti Český ráj. Region byl rovněž vyhlášen geoparkem a v roce 2015 byl jako první území tohoto typu z České republiky zařazen do sítě globálních geoparků UNESCO. Což je významná pocta, a další důvod k návštěvě. Zřícenina hradu Trosky patří státu, spravuje ji  státu Národní památkový ústav. Hrad je veřejnosti přístupný, platí se vstupné.

Cesta ke zřícenině hradu Trosky

Ke zřícenině hradu trosky se turisté dostanou všemi dopravními prostředky.

 • Autem
  Autem a na motorce od Prahy po dálnici D10 (E65) směrem na Mladou Boleslav a Liberec;
  po silnici 35 od Jičína (a Hradce Králové) a Turnova;
  po místních komunikacích od Sobotky či Rovenska pod Troskami (a Liberce).
  Cesta pokračuje po silnici E442 do obce Borek pod Troskami, kde se odbočuje vpravo na obec Troskovice  a hrad Trosky (3 km). Cestou je značena odbočka k hradu. Pod ní se nachází parkoviště, odkud cesta pokračuje pěšky asi 250 metrů do kopce.
 • Vlakem 
  Vlakem po železniční trati Jičín – Turnov, zastávka Ktová, pak čtyři kilometry dojít po zelené značce.
  Nebo do obce Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce),
  Cesta vlakem Prahy do Borku pod Troskami trvá cca 2,5 hodiny s přestupem v Turnově.
 • Autobusem
  Autobusem z Turnova do Rovenska pod Troskaami.
 • Cyklo
  Na kole podle místa startu. Kraj je dostatečně prostoupen cyklotrasami. Hrad Trosky leží na cyklostezce. Je možné dojet až před hradní bránu a tam zamknout kolo ke stojanu.
 • Pěšky 
  Kolem hradu vede modrá , zelená a červená  turistická značka.

Zřícenina hradu trosky: Užitečné informace

 • Prohlídka hradu je individuální, bez průvodce. Je ale možné zajistit výklad o dějinách a samotném hradu.
 • Na hradě Trosky je možno mít svatbu – pod širým nebem mezi středověkými hradbami.
 • Infocentrum se nachází 250 metrů pod centrálním parkovištěm hradu při jediné příjezdové komunikaci a rovněž na červené turistické stezce.
 • Parkovat lze přímo před infocentrem po dobu maximálně 10 minut.
 • Hrad je otevřen od dubna do října. Na zimní období se hrad uzavírá. V dubnu a říjnu je otevřeno pouze o víkendech a státních svátcích, v květnu, červnu a září denně mimo pondělí. O prázdninách je otevřeno denně. Pokud státní svátek připadne na zavírací den, je hrad otevřen. Zavíracím dnem je poté den následující.
 • V areálu hradu nebo v jeho bezprostředním okolí se pořádá množství kulturních a tématických akcí. Před plánovaným výletem je proto užitečné podívat se na některý z turistických portálů, zda se tam nebude právě něco zajímavého dít.

Panna a Baba vévodí kraji

Základ hradu tvoří velice zajímavý a ojedinělý skalnatý útvar sopečného původu. Dva lávové sopouchy vyvřely z nitra země v době třetihor. Následná eroze splavila zakrývající hlínu, písek a ostatní měkké horniny a obnažila tento útvar do dnešní podoby. Celek je světovou přírodní raritou.

Založení hradu spadá až do pozdního středověku – přibližně mezi roky 1380 až 1390, kdy majitel zdejšího panství Čeněk z Vartemberka využil přirozené obranné vlastnosti čedičových skal. Na hřebenu mezi oběma vrcholy založil vnitřní hrad s obytnými paláci a na vrcholu obou skal pak nechal vybudovat obranné, ale zároveň obytné věže.

 1. Na nižším, nazývaném pro jeho rozložitější vzhled Baba, stávala šestiboká dvoupatrová stavba, přístupná z paláce ze severní strany.
 2. Na vyšším a štíhlejším vrcholu nazývaném Panna stával palác obdélníkový, původně třípatrový, v jehož prostoru byla prý i hradní kaple.Zdroj a víc informací: hrad-trosky.eu

Foto: pixabay.com

Zanechte odpověď