Stačí trochu nepozornosti venku, na staveništi či jinde a můžeme si zapíchnout hřebík do nohy. Co v takovém případě dělat a je nutná návštěva lékaře?
O hřebíku v noze
Pokud šlápnete na hřebík (nejčastěji trčící z nějakého prkna), je vždy lepší navštívit lékaře, aby vám ránu odborně ošetřil. Ne každý však k tomuto kroku přistupuje.
Někteří považují návštěvu lékaře za zbytečnou, zvlášť když se jim hřebík nezapíchl hluboko a šel snadno vyndat. Pokud se i vy rozhodnete, že lékařskou pomoc nevyhledáte, ránu si alespoň pořádně vydezinfikujte.
Vždy navštivte lékaře, pokud byl hřebík v noze hluboko, byl rezavý či přetrvá-li otok a zarudnutí kolem rány a místo vás bolí. Důležité je zkontrolovat si očkování proti tetanu v očkovacím průkazu. Člověka chrání po dobu patnácti let.
Je třeba asi také dát pozor na otravu krve. Ta se může projevit také zarudnutím kolem rány a bolestivostí. Typické je, že se infekce šíří směrem k srdci. Dalšími příznaky je zvýšená teplota, nevolnosti, bušení srdce, případně omdlévání. Budete-li mít jakékoliv z těchto příznaků, návštěvu lékaře neodkládejte.
Blíže o očkování proti tetanu
Očkování proti tetanu je v České republice povinné a hradí ho zdravotní pojišťovny. První očkování probíhá mezi třináctým a patnáctým týdnem života v rámci hexavakcíny. Další dvě dávky se očkují s odstupem jednoho měsíce a čtvrtá dávka je po 6 měsících. Přeočkování se provádí ještě kolem šestého a patnáctého věku dítěte a později po 10 – 15letých intervalech.
A co je vlastně tetanus? Jedná se o nebezpečné onemocnění, které se projevuje křečemi a ztrátou koordinaci svalových pohybů. Křeče jsou velmi bolestivé. Existuje více druhů tetanu. Bez lékařské pomoci by v takovém případě nastala smrt pacienta. Onemocnění je způsobené bakterií Clostridium tetani.