Hučení v uších se může stát dlouhodobým problém, častokrát bezúspěšně léčeným. Proto se někteří pacienti obracejí k alternativním, respektive přírodním lékům. Jejich aplikace by se však vždy měla konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Sluch trpí hlukem
Za hluk je možno považovat zvuk, který přesahuje hladinu intenzity škodlivou pro lidský organismus. Zvuky ruší člověka při práci, odpočinku nebo spánku, i když této hladiny nedosahují. Hluk působí na člověka dlouhodobě nebo krátkodobě. Poškození sluchu vlivem dlouhodobého působení hluku je nejčastěji způsobeno prací v hlučných provozech. Následky jsou trvalé, neboť stálým působením hluku se porušuje sluchový nerv a vláskové buňky Cortiho orgánu ve vnitřním uchu, které nemají schopnost regenerace.
Nárazovým působením hluku je míněn například výbuch, výstřel z pistole nebo také nenadálé velké zesílení zvuku reproduktoru při poslechu hudby, případně jeho náhlé puštění při nastavené vysoké hlasitosti.
Tento stav se nazývá akustické trauma. Příznakem je snížení sluchu a tak zvaný tinitus neboli hučení, šumění či pískání v uchu. Toto poškození je možné léčit, ovšem velkou roli při tom hraje včasná návštěva odborného lékaře. Přesto někdy může hučení, šumění nebo pískání přetrvávat.
Hučení v uších může způsobovat vysoký tlak
Každý případ lékaři posuzují individuálně. Hučení v uších může mít řadu příčin. Jednou z nich je například zvýšený tlak v dané oblasti, jinou příčinou může být mechanické poškození v oblasti ucha a podobně. Jde-li o mechanické poškození vzniklé například v důsledku úrazu, lékařského zákroku nebo jiným způsobem, je prý zpravidla velmi těžké a často nemožné dosáhnout nápravy.
Užívání bylin musí schválit lékař
Hučení v uších, jehož příčinou je zvýšený tlak v hlavě, lze zmírnit a často i odstranit pitím čaje z květu hlohu. Dáváme jednu vrchovatou čajovou lžičku hlohu na šálek a zalijeme ji vroucí vodou. Necháme asi minutu odstát, přecedíme a čaj pijeme teplý po doušcích v průběhu dne.
Jindy můžeme použít výtažek z hlohu, který si připravíme takto: láhev naplníme květem a bobulemi hlohu ve stejném poměru a vše zalijeme 38procentním alkoholem, nejraději vodkou, a necháme lahev stát na teplém a světlém místě dva týdny. Po této době obsah lahve slijeme a máme připravenou esenci. Užíváme jen 4-10 kapek denně. V některých případech může pomoci vlaštovičník. Čaj připravíme stejným způsobem jako z hlohu a stejným způsobem jej i užíváme. Pijeme pouze jeden šálek denně po doušcích. Uvedené postupy mohou v mnoha případech potíže zmírnit a někdy i odstranit.
Sluch ochrání preventivní chování
Chránit sluch před poškozením hlukem si můžeme především prevencí – vyhýbat se hlučnému prostředí. Pokud to není možné, měli bychom po absolvování takovéto „sluchové zkoušky“ pobývat v tichu.