Hydrocefalus, lidově nazývaný jako vodnatelná hlava, je poměrně často vnímám jen jako těžké vrozené postižení dětí. Hydrocelus lze získat i v dospělosti. Jedná se o abnormálně vysoké hromadění mozkomíšního moku v dutinách hlavy, respektive v dutinách mozku. Hydrocelafus je léčitelný, a to i s velmi dobrými výsledky.
Příčiny hydrocefalu
Hydrocefalus je stav, kdy se v mozkových dutinách hromadí mozkomíšní mok. U malých dětí to vede k rozšiřování hlavy vlivem nitrolebního tlaku. Postižený mozek způsobuje mentální poruchy a křeče. Zejména dřív nebylo vzácností úmrtí na následky hydrocefalu. V současné době je hydrocefalus léčitelný, a to buď zcela, a nebo tak, že výrazně zlepšuje kvalitu života.
I když je hydrocelafus v obecném povědomí spojován s vrozenou vývojovou vadou, častější bývá hydrocefalus získaný:
- zánět mozkových blan,
- zánět mozku,
- krvácení do hlavy,
- úrazy hlavy,
- mozkové operace.
Příznaky onemocnění
Hydrocelus je zjistitelný vyšetřením na ultrazvuku, počítačovou tomografií, magnetickou rezonancí a jinými klinickými vyštřeními.
- U kojenců je pro hydrocefalus typický rychlý růst hlavy, vyklenutí fontanely, rozestupování švů hlavových kostí, výrazná žilní kresba v kůži na hlavě, která je tenká a bubnovitě napjatá. Dítě je stále podrážděné, zvrací atrpí nechutenstvím.
- Také batolatům s hydrocefalem rychle roste hlava. Dítě je spavé, bolí ho hlava, řečově se nerozvíjí, špatně chodí, nekoordinuje své pohyby, je podrážděné, trpí „záchvaty“, nechutná mu jíst, někdy má dvojité vidění.
- Podobné příznaky hydrocefalu mají i dospělí lidé: silné bolesti hlavy, samovolný odchod moči (inkontinence, u starších lidí může nastatávat i odchod stolice), dvojité nebo rozmazané vidění, špatná koncentrace, snížení duševních schopností, potíže s koordinací pohybů, poruchy paměti.
Léčba hydrocefalu
Při zjištění hydrocefalu je bezprostředně zahájena léčba. Nemocnému je zaveden shunt, odborně zvaný ventrikuloperitoneální zkrat, což je v podstatě hadička, která odvádí mozkomíšní mok z hlavy do břišní dutiny, odkud je vstřebáván a vylučován přirozenou cestou.
Nemocným je doporučováno víc pít, aby nedošlo k ucpání shuntu (hadičky, katetru).