Hydrocefalus

Hydrocefalus, lidově nazývaný jako vodnatelná hlava, je poměrně často vnímám jen jako těžké vrozené postižení dětí. Hydrocelus lze získat i v dospělosti. Jedná se o abnormálně vysoké hromadění mozkomíšního moku v dutinách hlavy, respektive v dutinách mozku. Hydrocelafus je léčitelný, a to i s velmi dobrými výsledky.

Příčiny hydrocefalu

Hydrocefalus je stav, kdy se v mozkových dutinách hromadí mozkomíšní mok. U malých dětí to vede k rozšiřování hlavy vlivem nitrolebního tlaku. Postižený mozek způsobuje mentální poruchy a křeče. Zejména dřív nebylo vzácností úmrtí na následky hydrocefalu. V současné době je hydrocefalus léčitelný, a to buď zcela, a nebo tak, že výrazně zlepšuje kvalitu života.

I když je hydrocelafus v obecném povědomí spojován s vrozenou vývojovou vadou, častější bývá hydrocefalus získaný:

  • zánět mozkových blan,
  • zánět mozku,
  • krvácení do hlavy,
  • úrazy hlavy,
  • mozkové operace.

Příznaky onemocnění

Hydrocelus je zjistitelný vyšetřením na ultrazvuku, počítačovou tomografií, magnetickou rezonancí a jinými klinickými vyštřeními.

  1. U kojenců je pro hydrocefalus typický rychlý růst hlavy, vyklenutí fontanely, rozestupování švů hlavových kostí, výrazná žilní kresba v kůži na hlavě, která je tenká a bubnovitě napjatá. Dítě je stále podrážděné, zvrací atrpí nechutenstvím.
  2. Také batolatům s hydrocefalem rychle roste hlava. Dítě je spavé, bolí ho hlava, řečově se nerozvíjí, špatně chodí, nekoordinuje své pohyby, je podrážděné, trpí „záchvaty“, nechutná mu jíst, někdy má dvojité vidění.
  3. Podobné příznaky hydrocefalu mají i dospělí lidé: silné bolesti hlavy, samovolný odchod moči (inkontinence, u starších lidí může nastatávat i odchod stolice), dvojité nebo rozmazané vidění, špatná koncentrace, snížení duševních schopností, potíže s koordinací pohybů, poruchy paměti.

Léčba hydrocefalu

Při zjištění hydrocefalu je bezprostředně zahájena léčba. Nemocnému je zaveden shunt, odborně zvaný ventrikuloperitoneální zkrat, což je v podstatě hadička, která odvádí mozkomíšní mok z hlavy do břišní dutiny, odkud je vstřebáván a vylučován přirozenou cestou.

Nemocným je doporučováno víc pít, aby nedošlo k ucpání shuntu (hadičky, katetru).

Zanechte odpověď