Hyperaktivní močový měchýř

Hyperaktivní močový měchýř, v lékařské terminologi přesněji syndrom hyperaktivního močového měchýře, je onemocnění, které postiženým způsobuje fyzické, společenské, psychické i sexuální problémy. Soubor příznaků, označený jako hyperaktivní močový měchýř, je v medicíně poměrně mladým pojmem, a to přesto, že s potížemi se lidé zřejmě potýkají od nepaměti. Pouze neexistovalo přesné vymezení pojmu (a příznaků) hyperaktivního močového měchýře. Co onemocnění obnáší a jaká je možná léčba?

Funkce močového měchýře

Syndrom hyperaktivního močového měchýře (hyperaktivní močový měchýř) je vlastně soubor příznaků, jimiž se projevuje nesprávná funkce močového měchýře (jeho svalu). Pro konkrétní představu je třeba uvědomit si, že močový měchýř je vlastně vak tvořený svaly. U dospělého člověka je schopen pojmout až 600 mililitrů moči.

Aby byl močový měchýř v pravou chvíli vyprázdněn, zajištujě centrální nervová soustava. Močový měchýř je inervován. Nervovými vlákny je přenášena látka, která způsobuje při naplnění měchýře stahování svaloviny. Tím stoupá tlak v močovém měchýři, který člověk pociťuje jako nucení na močení. Zdravý jedinec dokáže toto nutkání na určitou dobu překonat, než se mu naskytne příležitost měchýř decentně vyprázdnit. Lidé s porušenou funkcí močového měchýře to vždy nedokážou.

Příznaky syndromu hyperaktivního močového měchýře

  1. Časté nutkání na močení. Zdravý člověk močí průměrně osmkrát za den (včetně spánku, během kterého nemočí). Jestliže je neudržitelné nutkání na močení častější, je to příznakem, že něco není v pořádku.
  2. Nutkavý pocit na močení (tak zvaná urgence), které prostě nelze oddálit. Postižený se musí vymočit stůj co stůj, bez ohledu na množství vyloučené moči.
  3. Noční močení. Zdravý člověk během spánku nepociťuje potřebu močit, neprobouzí ho. Jestliže se člověk v noci probouzí pocitem na močení, je to rovněž přiznakem nenormálního stavu.

Vedlejší komplikace

Jestliže se člověk nemůže na svůj močový měchýř spolehnout, přidruží se k jeho potížím další problémy:

  • strach z inkontinence,
  • nepříjemné pocity ve společnosti (časté odchody na toaletu vzbuzují pozornost – obchodní jednání, semináře, delší cesty a podobně),
  • neustálý nepříjemný pocit na močení,
  • strach z úniku moči při sexu (ženy).

Existují názory, zda syndrom hyperaktivního močového měchýře jsou potíže řešitelné urologem nebo spíše psychlogem.

Léčba syndromu

Při léčbě syndromu hyperaktivního močového měchýře bývá obvykle volena konzervativní metoda. Především spočívá ve zjištění a odstranění příčin špatné funkce měchýře. V úvahu přicházejí metody ovlivnění chování močového měchýře, elektrická stimulace, chirurgická léčba nebo farmakoterapie.

Zanechte odpověď