Hyperplazie endometria je odborný výraz pro zmnožení buněk děložní sliznice, které v některých případech může být i předstupněm rakovinového bujení. Podle gynekologů se jedná o poměrně časté onemocnění, jehož lepší diagnostiku a léčbu umožňují moderní zobrazovací metody, přestože diagnózu potvrdí až rozbor tkáně. Hyperplazie endometria se nejčastěji vyskytuje u žen po klimakteriu, ale může se objevit v každém věku.
Chorobné zvětšení děložní sliznice
Hyperplazie endometria je ženské onemocnění, při kterém dochází k abnormálnímu množení buněk endometria – děložní sliznice. Gynekologové rozlišují:
- hyperplazii prostou
- a hyperplazii komplexní.
Rozlišení se řídí cytologickými změnami. V případě komplexní hyperplazie endometria je až třetinové (třicetiprocentní) riziko, že se hyperplazie zvrhne ve zhoubné rakovinové bujení.
Příčiny onemocnění
Příčinou hyperplazie endometria je hormonální nerovnováha. Ta může mít příčinu vnitřní (endogenní) nebo může vzniknout vnějším zásahem do organismu.
- Mezi vnitřní příčiny patří například polycystické vaječníky, špatná regulace vaječníků, jiné nádory nebo hormonální změny v organismu, klimakterické změny, obezita, hyperestrinismus (estrogeny jsou relativně v převaze).
- Vnějšími příčinami vzniku hyperplazie endometria může být hormonální léčba, zejména za použití estrogenních substitucí, případně i zastaralé druhy hormonálních antikoncepčních tablet (současná je nízkohormonální).
Hyperplazie endometria: Příznaky a vyšetření
- Příznakem hyperplazie endometria je krvácení mimo cyklus (anovulační cyklus), a to po klimakteriu.
- Při gynekologickém vyšetření lékař zjistí až dvojnásobně vyšší děložní sliznici, na které se mohou vytvářet polypy.
- Diagnostiku hyperplazie endometria zlepšilo používání moderních zobrazovacích metod, zejména ultrazvuku (sonografie).
- Onemocnění ovšem potvrdí histologický rozbor tkáně. Odborníci proto řadí hyperplazii endometria mezi diagnózy tak zvaně bioptické, což znamená, že diagnostika vychází z rozboru odebrané živé tkáně.
- Výsledky histologického rozboru jsou také východisko pro určení léčby.
Léčba onemocnění
Léčba hyperplazie endometria může spočívat v operativním snížením vrstvy děložní sliznice (hysteroskopická abalace), v odstranění polypů případně v kyretáži. Operativní úkony usnadňují současné gynekologické laparoskopické metody, které umožňují vykonat několik zákroků najednou (zobrazení, odebrání vzorku, odstranění polypů a podobně). Dalším postupem je hormonální léčba, při níž je podáván progesteron. Ze závažných důvodů mohou lékaři navrhnout ženě i hysterektomii.