V naší populaci přibývá autoimunitních onemocnění. To jsou taková, při nichž se činnost imunitního systému zaměřuje proti vlastním orgánům a tkáním, které poškozuje. Mezi nejčastější onemocnění endokrinních žláz autoimunitního původu patří postižení hypofýzy.
Hypofýza – podvěsek mozkový
Hypofýza (podvěsek mozkový) je umístěna na spodní straně mozku. Tvoří ji přední a zadní lalok. Mnohé hormony hypofýzy stimulují další endokrinní žlázy. Hormony hypofýzy jsou:
- adrenokortikotropní (ACTH),
- tyreotropní (TSH),
- růstový hormon čili somatotropin (STH),
- folikuly stimulující (FSH),
- luteinizační (LH),
- dále je to prolaktin,
- oxytocin
- a hormon antidiuretický čili vazopresin (ADH).
Hypofýza zajišťuje růst
Proměnit půlmetrového novorozence v dospělého běžného vzrůstu trvá přírodě zhruba 18 let. Nejvyšší růstová rychlost, 25 centimetrů za rok, bývá v prvním roce života, ve druhém 10 až 12 centimetrů. Tento vývoj je stále ještě pokračováním nitroděložního růstu a je pro něj nutná hlavně dostatečná výživa. Od třetího roku přebírá nad růstem kontrolu vlastní tělo.
Za průběh růstu je pak odpovědný růstový hormon, který produkuje podvěsek mozkový, hypofýza. Podněcuje růst kostí do délky působením v růstových zónách dlouhých kostí. Toto působení, a tedy růst probíhá až do puberty, kdy se vlivem pohlavních hormonů nejprve růst nápadně urychlí, ale pak se uzavřou růstové štěrbiny. Růst je ukončen.
- U dívek je to asi dva roky po první menstruaci.
- Chlapci dospívají obvykle o dva roky později, proto také déle rostou a jejich dospělá výška je větší.
Růstový hormon z těla nemizí ani v dospělosti, jeho produkce však klesá, přibližně o 10 % každých 10 let. Pak už se uplatňují další funkce hormonu, je to významné anabolikum, tedy prostředek posilující tvorbu bílkovin a svalové hmoty. Ovlivňuje hospodaření s glukózou, s tuky, posiluje ukládání vápníku do kostí, a tedy pevnost kostí.
Když je funkce hypofýzy špatná
Četnost vrozených poruch tvorby růstového hormonu je stálá a v naší republice čítá 1:10 000 dětí. Podle odborníků však přibývají poruchy vzniklé u dosud zdravého dítěte až později, nejčastěji vlivem mozkového nádoru, kdy je hypofýza poškozena přímo, eventuálně následným léčebným ozařováním. Zatímco dřív tyto děti měly jen malou šanci na přežití, dnes se malí pacienti často uzdraví – rozšíří ovšem řady dětí s poruchou růstu. Typický obraz dětí s nedostatkem růstového hormonu je výrazně malý vzrůst, menší podíl svalové hmoty a větší podíl tukové tkáně. Vlivem toho vypadají jako baculaté panenky. Paradoxně však velice málo jedí, tělo nepotřebuje vzhledem k minimálnímu růstu tolik energie. Rodiče často podléhají panice, že jejich drobeček neroste, protože nejí.
Víte, že…
… v roce 1967 obdržel státní cenu Vratislav Schreiber, přední český endokrinolog, za objev mozkového hormonu řídícího činnost hypofýzy? Nobelova cena mu unikla jen o vlásek. Ačkoli s hypotézou o existenci tohoto hormonu přišel jako první, Američané ho nakonec předběhli.