„Děťátko v děloze neroste tak, jak má.“ Tak tuto větu nechce od gynekologa slyšet snad žádná maminka. Ale hypotrofie plodu nemusí být tak závažná, jak se na první pohled může zdát. Někdy je odchylka způsobena samotným měřením, jindy se dítě ve vývoji opožďuje jen minimálně.
Hypotrofický plod je takový, který svými proporcemi neodpovídá svému gestačnímu stáří (tzn. vypočítané stáří plodu podle data poslední menstruace). V civilizovaných zemích se tento problém týká 4-7 % narozených dětí. Příčiny mohou být různé. Často jde ale o vliv návykových látek (kouření cigaret, nadměrné pití alkoholu, drogy). Možná je také špatná funkce placenty, onemocnění dítěte (infekce v děloze) nebo některá onemocnění matky.
Hypotrofie plodu je závažnější v ranějších stádiích
Závažná hypotrofie plodu začíná obvykle už na konci druhého trimestru těhotenství (od 22. týdne). Lékař ji obvykle zjistí při provádění tzv. velkého ultrazvuku. Odborně jde o hypotrofii proporcionální (symetrickou), při které je narušen komplexní vývoj dítěte. Plod neodpovídá gestačnímu stáří ani svou váhou ani rozměry. Jestliže plod nadále roste, byť pomalu, jsou jeho šance na záchranu poměrně velké. Po překonání kritického 24. týdne lze případné předčasně narozené děti i zachránit. Riziko trvalých následků bývá ale vyšší.
Proporcionální hypotrofie se týká asi 30% případů. Mohou za ni obvykle genetická postižení plodu, prodělané infekce nebo špatná funkce placenty.
O něco menším strašákem je hypotrofie disproporcionální (asymetrická). Při tomto typu postižení dítě odpovídá svými rozměry i vývojem gestačnímu věku, ale opožďuje se váhově. Objevuje se nejčastěji v druhé polovině třetího trimestru těhotenství a její příčina tkví obvykle v nedostatečné funkci placenty (patologické změny, onemocnění matky). Díky tomu dochází k úbytku podkožního tuku i svalstva a dítě se narodí podvyživené. Jeho další prognóza je ale velmi dobrá. Potřebuje sice krátké umístění v inkubátoru, ale svůj opožděný vývoj rychle dohání a v jednom roce života už se zcela rovná svým vrstevníkům.
Co dělat při hypotrofii plodu
Žena, u které je tento problém diagnostikován, se dostává do soustředěné péče lékařů. Těhotenství samotné je nadále vnímáno jako rizikové a často následuje hospitalizace a důkladné sledování plodu. Jestliže dítě v děloze stále roste, i když o něco pomaleji, je těhotenství obvykle ponecháno v klidu. Okolo 37. týdne je potom těhotenství ukončeno (podle závažnosti přirozenou cestou nebo císařským řezem) a o dítě je několik dní pečováno na nedonošeneckém oddělení.
Naopak pokud dítě v děloze zcela prokazatelně strádá a přesáhlo již hranici 24. týdne, je urychleně přistoupeno k císařskému řezu.
Ultrazvuk i výpočet délky těhotenství ale bývá leckdy nepřesný. Proto nepřesáhl-li rozdíl předpokládaného gestačního věku a aktuální velikost plodu více než tři týdny, nepřistupuje se většinou k žádnému z výše uvedených kroků a dítě se narodí během předpokládaného termínu porodu bez jakýchkoli komplikací. Domů je pak propuštěno s matkou po po uplynutí obvyklých 3-4 dnů.