Ileus, neprůchodnost tenkého nebo tlustého střeva, je jednou z příčin náhlých břišních příhod, které je nutno řešit okamžitým chirurgickým zákrokem. Je proto nezbytné vyhledat lékařskou pomoc již při prvních příznacích, a to bezprodleně. Ileus, neprůchodnost střev, je stav, který postiženého přímo ohrožuje na životě.
Příčiny neprůchodnosti střeva
U neprůchodnosti střev lékaři určují příčiny stavu a podle nich ileus rozlišují na mechanický (vzniká bráněním průchodu obsahu střeva například nádorem, cizím tělesem nebo žlučovým kamenem), dále na neurogenní ileus (vzniká poruchou pohyblivosti střeva) a na ileus cévní (může vzniknout například tehdy, když krevní sraženiny ucpou cévy střeva, které se v důsledku nedorvení nepohybuje).
Příznaky ilea, neprůchodnosti střev
Velkým rizikem pro včasné rozpoznání neprůchodnosti střev (ilea) jsou různé příznaky. Při všech typech neprůchodnosti střev ovšem postižený trpí obdobnými potížemi:
- Zácpa a nadýmání bez schopnosti ulevit si,
- zvětšení objemu břicha („nafouklé břicho“, meteorismus ve střevě),
- bolest břicha,
- zvracení,
- někdy až úporné s nutkavým pocitem na zvracení,
- zrychlená srdeční činnost (bušení srdce),
- zrychlený dech,
- viditelná bledost v obličeji,
- studený pot na čele i po těle,
- upadání do spánku.
Vyšetření a léčba neprůchodnosti střev
Po převezení k lékařské pomoci postižený absolvuje speciální vyšetření, kterými ošetřující zjistí příčiny stavu a místo neprůchodnosti střeva. K tomu slouží rentgenový snímek (irogografie při napuštění střeva kontrastní látkou), ultrazvukové vyšetření, CT vyšetření (počítačová tomografie) nebo kolonoskopie. Zároveň je nemocnému biochemicky vyšetřena krev. Jestliže lékař pojme podezření na ileus (neprůchodnost střev), jsou všechna potřebná vyšetření prováděna co nejrychleji, aby mohla být postiženému co nejrychleji poskytnuta účinná pomoc, protože ileus může způsobit i smrt.
Léčba neprůchodnosti střev je konzervativní (klystýr-klyzma, infuze, medikamenty) nebo operativní. Na úspěšnosti léčby se podílí celkový stav poškození střev nebo jiných orgánů, kondice postiženého a jeho věk. Léčbu mohou negativně ovlivňovat jiné nemoci.
Neprůchodnost střev u dětí
Tak zvaná invaginace – vchlípení některé střevní kličky do přiléhajícího úseku střeva, je nebezpečnou náhlou příhodou břišní v raném dětství. Následkem vchlípení kličky je její poškození a vznik střevní neprůchodnosti. Typické jsou prudké bolesti břicha, které přicházejí v záchvatech, netrvají dlouho a jsou vystřídávány i hodinovými intervaly klidu. V konečníku se při nucení na stolici objevuje krev. Rychlý chirurgický zákrok je nutný, aby byla vchlípená klička uvolněna co nejméně poškozená.
Invaginace se nejčastěji vyskytuje u batolat, nejvýše v nejmladším předškolním věku.
Víte, že…
… neprůchodnost střev může způsobit i polknutí žvýkačky?
… zakladatel české chirurgie MUDr. Otakar Kukula (2. února 1867 – 11. srpna 1925) jako jeden z prvých dokázal, že příčinou smrti v tak zvaných ileosních stavech, neprůchodnosti střev, je autointoxikace organismu nemocného?
1 komentář
Prosím o radu, mám strach o svoji dceru od 12ti let po operaci apendixu,měla již dvakrát ileus první bezprostředně po apendixu a druhý v těhotenství v 21 letech, kdy museli předčasně ukončit těhotenství. Nyní je od včera po několikáté opět v nemocnici, kdy jí hospitalizovali s vysokými teplotami a bolestmi celého těla včetně hlavy. Dnes ji začalo bolet břicho dostáva antibiotika do žíly a měla nízkou hladinu draslíku v krvi. Na chirurga čekala celý den a večer ji chtěl dát klyzma jaké vyšetření by mělo rozhodnout zda se jedná ileus či ne. Dělali jirtg, ale ileus nelotvrdili,nechci aby již bylopozdě