Imunitní systém brání naše tělo proti infekcím. Často válčí velmi úspěšně, na některé nepřátele však nestačí a občas dokonce udělá osudovou chybu. Teprve v posledních letech nachází věda způsoby, jak jej navést na správnou cestu, když se ocitne v nesnázích. Jestliže dvacáté století bylo pro medicínu epochou antibiotik, bude 21. století patřit imunologii.
K čemu slouží imunitní systém?
Náš organismus reaguje na přítomnost cizorodých látek tvorbou protilátek. Pokud vše probíhá v rovnováze, při dalším vzájemném střetu protilátka cizorodou látku zneškodní. To můžeme chápat jako velmi jednoduché vysvětlení principu imunitního (obranného) systému našeho těla. V případě alergické reakce dojde na určitém stupni boje našich protilátek s cizími látkami ke zkratu, imunitní systém začne bojovat is látkami pro ostatní naprosto neškodnými. Začne si proti nim tvořit protilátky. Ve chvíli, kdy jsou protilátky vytvořeny (což může trvat různě dlouho – dny, ale třeba i roky), zaútočí. Protože má náš imunitní systém dobrou paměť, první útok si zapamatuje. Bohužel se pak útočně zachová vždy, když se cizí látka objeví.
Návrat k přírodě
V posledních letech se zaměřujeme více na podporu vlastní obranyschopnosti těla. Vedle preparátů zcela nových, které upravují – modulují – obranný, imunitní systém těla, dochází k renesanci některých rostlinných přípravků, které tradičně, po dlouhá staletí a s úspěchem, užívali naši předkové i dávné civilizace na jiných kontinentech. Tyto rostlinné výtažky dokázaly natolik podpořit imunitu těla, že bylo schopno samo se přirozeně bránit bez použití tehdy ještě neznámých antibiotik.
Imunita a životní styl
- Pro přirozený rozvoj imunity má podstatný význam například racionální strava, která vytváří předpoklady pro správnou látkovou výměnu. Dobrá funkce střevního systému znamená dobrou imunitu. Střevo je největším imunitním orgánem.
- Stav střevní sliznice a s ní spojených obranných mechanismů hraje v imunitě jednu z klíčových rolí. Optimální funkce střev má rozhodující vliv i na celkový zdravotní stav člověka.
- Svou imunitu je potřeba neustále trénovat. Například zdánlivě banálním otužováním, větráním v bytě nebo rozumným sportováním.
- Ovoce a zelenina povzbuzují imunitní funkce organismu. Posílení imunitního systému podporují citrusové plody, především pomeranče a citróny.
- Vitamin B6, jinak též pyridoxin. Tento vitamin ovlivňuje činnost imunitního systému.
- Česnek – aktivizuje imunitní systém.
- Čínské zelí – zabezpečuje pro imunitní systém vitamín C.
Hroznová kúra
Není to žádný pochybný, ani za zázrak se vydávající léčebný proces, ale přirozený prostředek k podpoře obranyschopnosti organismu. Umožňuje nám zbavit se nadbytečných kilogramů a „vyčistí“ organismus i zevnitř. Odstraňuje produkty látkové výměny, které mohou být v některých případech jedovaté, oslabují pak imunitní systém a zbytečně zatěžují jednotlivé orgány jako játra, ledviny, srdce, střeva a žlučník. Kúru můžeme držet zejména na podzim, kdy je hroznové víno nejlevnější a zaručeně čerstvé.
Princip spočívá v tom, že několik dní jíme pouze hroznové víno nebo z něj pijeme vymačkanou šťávu. Ozdravná akce není ani příliš finančně náročná, protože zkonzumovaná denní dávka se pohybuje kolem půldruhého kilogramu hroznů nebo půldruhého litru šťávy a nic dalšího už nesmíme. Uvedené množství si rozdělíme na tři dávky, hrozny důkladně rozkoušeme, protože jen tak je naše orgány dokáží dobře strávit. Také šťávu pijeme zvolna a po malých doušcích.
Doporučovaná délka hroznové kúry je minimálně třídenní. Pokud bychom ji chtěli provozovat déle než šest dní, měli bychom se poradit se svým lékařem.