Třebaže se umělé oplodnění úspěšně provádí od roku 1978, i lékaři, kteří tak zvané děti ze zkumavky přivádějí na svět, o metodě hovoří jako o malém zázraku. In vitro fertilizace (IVF) znamená doslova oplodnění ve zkumavce, ale IVF bilogové při této příležitosti rádi upřesňují, že ke spojení vajíčka se spermií nedochází ve zkumavce, ale v Petriho misce. Ale řekněte – není to jedno, když posuzujeme zázraky?
Vyšetřují oba partnery
Pokud se partneři, kteří chtějí přivést na svět dítě, snaží déle než dva roky marně o početí, měli by podle názoru lékařů začít hledat odbornou pomoc. V České republice je více center tak zvané asistované reprodukce, jejichž úspěšnost je přibližně stejná. Jakou pomoc nabízejí neplodným párům?
Zabývají se diagnostikou a léčbou partnerské neplodnosti, a to jak muže, tak ženy. Diagnostika probíhá současně u obou, a pokud je to možné, problém řeší jeden tým. Asistovaná reprodukce je takový způsob oplodnění, při kterém se manipuluje se spermiemi a vajíčky.
Používá se ovšem i jiných druhů léčby, neplodnost není jenom záležitost gynekologie, ale i urologie, endokrinologie a dalších oborů. Předpokládá se, že určité procento neplodnosti – možná až u dvaceti procent párů – má příčinu v psychice.
Oplodnění ze zkumavky (IVF) má nejvyšší úspěšnost
Nejvyšší úspěšnost má dnes již klasická metoda IVF – oplodnění vajíčka spermiemi v laboratorním prostředí mimo tělo ženy. Úspěšnost IVF se pohybuje kolem 30 až 40 procent, při pravidelných sexuálních stycích zdravého páru po dobu jednoho cyklu je v normální situaci úspěšnost dvacet pět procent, takže IVF biologové mají vyšší úspěšnost než příroda.
Umělé oplodnění versus zákon
Současné zákony České republiky již umožňují, aby asistovaná reprodukce byla poskytnuta i nesezdaným heterogenním párům. Partner musí písemně stvrdit, že bude v rodném listě dítěte uveden jako jeho otec. Léčbu svobodné ženy bez partnera nebo homosexuální ženy v registrovaném partnerství naše zákony zatím nedovolují.
Zdravotní pojišťovny zatím hradí tři cykly mimotělního oplodnění (IVF), ovšem za podmínky, že je žena mladší 40 let. Při jestliže mimotělní oplodnění nebylo úspěšné a pár chce v přenosu čerstvých embryí pokračovat, a nebo je ženě více než 40 let, musí další procedury oplodnění sami hradit. Ceny jsou různé podle typu a standardu centra.
Třebaže že je úspěšnost IVF, respektive umělého oplodnění, přímo závislá na věku ženy (po pětatřicítce se úspěšnost IVF snižuje), při schvalování legislativních změn často zazněl návrh, aby byla věková hranice ženy pro umělé oplodnění posunuta dokonce až na 55 let.