Infuze na bolesti zad

Bolest zad je pro každého jistě známou, velmi nepříjemnou a omezující záležitostí. Jelikož se někdy týká téměř každého dospělého, bývá označována za civilizační chorobu. Obvykle v léčbě nejprve vyzkoušíme léky či rehabilitaci, zaměříme se na pravidelné cvičení atd. Když se však objeví náhle ve velmi nesnesitelné podobě či na ni nic z dříve uvedeného nezabírá, je možné využít i infuzní podávání léků k jejímu zmírnění.

Bolest zad

Za bolestí zad bývá skryto mnoho příčin. Může se samozřejmě jednat o stavy spojené s úrazy či narušením páteře a okolních struktur. Za příčiny se často uvádí zejména nevhodný životní styl. Pod ním si lze představit sedavé zaměstnání, při kterém zůstáváme dlouhodobě v neměnné pozici, absenci pravidelného pohybu či vadné držení těla. Vliv na bolest zad může mít též nadváha a přidružení dalších chorob.

Bolest se může vyskytnout jako akutní (vzniká tedy zcela náhle) nebo chronická, která nemocného obtěžuje dlouhodobě bez výraznějších pozitivních změn. Její léčba by vždy měla spadat do rukou příslušných specialistů – neurologů, ortopedů nebo rehabilitačních lékařů.

Infuzní terapie

Infuze bývá často označována jako „kapačka“. Není divu, základem je totiž nitrožilní vpravení tekutiny z plastové či skleněné nádoby do těla, přičemž infuzní roztok zde opravdu odkapává, a putuje dále do organismu.

Infuze obecně se využívá zejména v případech, kdy je zapotřebí rychlé terapie, či nám pomáhá při některých diagnostických metodách. Při nich roztok obsahuje kontrastní látku, která zajistí úspěšnost dalšího vyšetření – např. u zobrazovacích metod. Výhodou je právě nitrožilní podání, které zajistí rychlý přísun potřebných látek do těla. Vhodné je využití v případech, kdy nelze danou látku podat běžnou cestou přes trávicí soustavu.

Infuzní roztok může rychle zajistit dodání tekutin při jejich nadměrné ztrátě, může se pomocí něj též pokrýt energetická potřeba organismu v momentě, kdy nemocný nechce nebo nemůže přijímat stravu ústy. Využívá se též v potřebě udržet v organismu požadovanou hladinu léku.

U bolestí zad bývají podávány infuzní roztoky s obsahem potřebných léků, nejčastěji analgetik ke zmírnění bolesti. Využívají se spíše při těžším průběhu bolesti, pokud nezafungovala dřívější léčba nebo je bolest velmi nesnesitelná a je třeba rychlé řešení.

O aplikaci infuze rozhoduje vždy lékař, její zavedení pak již může být v rukou zdravotní sestry. Infuze mohou být podávány ambulantně či během hospitalizace v nemocnici – pokud je zde momentálně řešen další zdravotní problém pacienta. Mohou rychle pomoci při zvládnutí nepříjemné bolesti, ale je třeba mít v paměti, že jejich podání je zaměřeno opravdu jen na utlumení pocitů, neřeší příčinu obtíží.

Zanechte odpověď