Nos, z kterého teče, je ucpaný a odřený – to všechno jsou normální projevy rýmy. Příčinou je přímý útok virů na nosní sliznici, a ta se brání zvýšenou sekrecí. K těmto mrzutostem se ještě přidává kýchání, slzení, pálení v krku, obtíže při polykání, bolest za očima, či chrapot. Dospělí zpravidla nemívají teplotu a nežádají od lékaře potvrzení o pracovní neschopnosti. Rýmu obvykle léčíme sami. Velmi účinná je inhalace nějakých účinných látek rozptýlených v horké páře.
Co je rýma
Rýma je choroba přenášená asi dvěma stovkami virů. Ten nejdůležitější, rod rinovirus, jich čítá na sto různých. Přenáší vzdušnou cestou – kašlem a kýcháním. Častější je však nepřímý přenos – rukama, proto bychom si je teoreticky měli mýt po každém vysmrkání. Tak zvané rinoviry se neřídí počasím. Vyhovuje jim sice vlhko, rýmu však můžeme dostat v každém ročním období. Když prochladneme, nemusí to hned znamenat toto onemocnění. A naopak, před virem nás neochrání žádné teplé oblečení, ani hermeticky uzavřené dveře a okna.
Inhalace při rýmě: Postup
Do misky nebo do umývadla nalijeme vřelou vodu s rozpuštěnou účinnou látkou nebo bylinným odvarem. Nemocný se skloní na vodou, hlavu u nádoby si zakryje ručníkem a vdechuje nosem stoupající páru. Při inhalovaní horké a koncentrované páry dochází k vysušování pokožky. Proto se doporučuje ošetřit po inhalaci kůži nějakým mastnějším krémem.
Prostředky vhodné k inhalaci
Do vody se k inhalaci při rýmě přidává:
- jodizovaná kamenná sůl,
- silice mátová (máta peprná i máta kadeřavá),
- kafrová,
- eukalyptová (i eukalyptus citriodora),
- a dětem citronová silice.
Je nutno dbát, aby se jenalo o silice skutečně přírodní, nikoliv syntetický vonný olejíček (pozná se to podle etikety).
- Některé lidové rady doporučují inhalovat při rýmě odvar z heřmáku.
- Nebo můžeme zajít do lékárny a nechat si doporučit nějaký přípravek určený k inhalaci při rýmě.
Rýmě lze těžko zabránit
Zatím jsme proti této infekci bohužel bezbranní, neexistuje žádný lék ani očkování, (ani očkování proti chřipce)protože „útočníci“ jsou příliš početní. Můžeme pouze preventivně zvyšovat odolnost organismu otužováním, sportováním, pobytem v přírodě, saunováním a užíváním vitaminu C. Když už rýma vypukne, můžeme mírnit její příznaky:
- omezit sekreci nosní sliznice,
- aspirinem nebo paracetamolem snižovat teplot,
- tlumit bolesti hlavy,
- inhalacemi pročistit nos.
Pokud potíže trvají déle než týden, je třeba vyhledat lékaře. V současné době je k dostání množství přípravků, které nás „zaručeně zbaví rýmy“. Dostatečně známy jsou i lidové prostředky. Nebudeme je ale zkoušet všechny a najednou, našemu zdraví by to určitě neprospělo.