Některé léky určené k subkutánní aplikaci je možné do těla vpravit injekcí – a jedním z vhodných míst je právě oblast břicha. Velmi často se jedná o injekce, které si mohou pacienti podávat i sami doma nebo jim s tím mohou pomoci jejich blízcí.
Jaké injekce se podávají?
Do břicha se injekce píchají, pokud jsou určené k aplikaci do podkoží. Mohou se takto aplikovat heparinové nebo inzulinové injekce, ale může jít o celou řadu dalších látek – např. různé hormonální preparáty, antikoagulační látky nebo třeba léky užívané v onkologii.
Jak injekci aplikovat?
Někdy je zapotřebí si injekce aplikovat samostatně doma a je tedy vhodné, aby se dotyčný nebo někdo z jeho blízkých naučil správný postup. Přece jen docházet každý den do ordinace za sestrou, aby píchla injekci, není úplně praktické. A je pravda, že se nejedná o tak složitý úkon. Větší nároky na člověka samozřejmě klade, pokud má píchnout injekci sám sobě, ale v mnoha ohledech se jedná o otázku zvyku.
Důležité je dbát na dodržení zásad hygieny, aby nemohlo dojít k nechtěnému zavlečení infekce do místa vpichu. Ideální je, pokud prvotní instruktáž dostanete od člověka se zdravotnickým vzděláním a praxí.
Před píchnutím si připravte k ruce vše potřebné. Omyjte si ruce. Místo vpichu by mělo být čisté bez jakéhokoliv poranění nebo pupínků. Místo raději ještě omyjte a osušte. Pokud máte lék v ampulce, odeberte do injekční stříkačky potřebné množství látky. V místě vpichu pokožku dezinfikujte.
Sejměte ochranný kryt z jehly a vpíchněte injekci do předem určeného místa. Nejprve do injekce naberte trochu tekutiny. Pokud by se zde objevila krev, vpich je třeba vést o kousek vedle. Jinak je možné pomalu lék aplikovat. U některých přípravků je možné nejprve vytvořit kožní řasu a do ní pak jehlu vpíchnout. Jehlu pak můžete vytáhnout a místo otřít tamponem.