V České republice je vysoká úmrtnost v poměrně mladém věku způsobená převážně ischemickou chorobou srdeční, která podle odborníků přímo souvisí se životosprávou, nadváhou a kouřením. Ischemická choroba srdeční je označení pro onemocnění srdce, které je způsobeno nedostatečným prokrvováním srdečního svalu – ischemií.
Příčiny onemocnění
Srdeční sval potřebuje pro svou bezchybnou činnost stálý přísun kyslíku. Při dlouhodobém nedostatečném prokrvení vznikají chorobné stavy, které jsou označovány jako ischemická choroba srdeční. Může mít různé formy, ale příčina ischemické choroby srdeční bývá zpravidla stejná – koronární ateroskleróza, která vzniká ukládáním aterosklerotických plátů a tím snižují průtok krve.
V odborné literatuře jsou uváděny i jiné, ale méně časté příčiny vzniku ischemické choroby srdeční: embolie v koronárních tepnách, rozšíření aorty, záněty, Kawasakiho choroba, vrozené vady koronárních tepen, luetická aortitida jako komplikace syfilis a jiné příčiny.
Příznaky ischemické choroby srdeční
Příznaky ischemické choroby srdeční se nemusí projevit okamžitě, v první fázi nemoc může probíhat bezpříznakově (podle odborníků to bývá například u diabetiků). Dalším příznakem je bolest na hrudníku, kterou vyvolává tak zvaná angina pectoris. V další fázi neléčené choroby nastává odumírání srdečního svalu (ischemická nekróza) vyvolávající infarkt myokardu, srdeční selhání a smrt člověka.
Typické příznaky:
- Bolesti v hrudníku,
- řezání, pálení, tlak za hrudní kostí,
- bolest vystřelující do levého ramena, někdy až do ruky nebo i do zad,
- někdy může postiženého „pálit žáha“,
- obtížné dýchání (dušnost),
- slabost, nevolnost,
- zrychlená nebo nepravidelná činnost srdce (arytmie),
- někdy pocit na zvracení,
- nadměrné pocení.
Jak chorobný stav vzniká
Lipidové proužky ukládaných částic tuku a cholesterolu jsou na cévních stěnách rozpoznatelné už u trochu větších dětí (udává se, že asi od deseti let). Vrstva ukládaných tukových částit postupem věku narůstá. Vzniká tak zvaný aterosklerotický plát, v němž se dále ukládá i vápník. Zejména vlivem životního stylu může dojít až k úplnému ucpání tepny. Příčinou může být i prasknutí (ruptura) aterosklerotického plátu, které vyvolá vznik krevních sraženin, jež mohou cévu ještě víc ucpat nebo i uzavřít. Tento stav je život ohrožující, srdeční sval přestává být zásoben krví.
Když aterosklerotický plát narůstá pozvolna (chronická ischemická choroba srdeční), může se organismus nedostatečnému prokrvování bránit vytvořením tak zvaného bočního krevního oběhu (mezi cévami se vytvářejí nové spojky). Těmi krev jakoby obchází poškozené části tepen.
Prevence – změna životního stylu
Pro zamezení nebezpečí ischemické choroby srdeční a srdečního infarktu odborníci doporučují:
- Více se pohybovat, denně nejméně pět minut sportovat až do zapocení. Ten, kdo provozuje pravidelně vytrvalostní sport, má asi třikrát větší šanci, že infarkt přežije než ten, kdo je tělesně nečinný.
- Jíst zdravěji, pestře, lehkou stravu bohatou na bílkoviny a vitamíny, vyvarovat se sladkostí, tuku.
- Přestat kouřit, protože cigarety jsou nejen hlavní příčinou plicní rakoviny, ale ovlivňují i další choroby, zejména srdeční.
- Podobně je tomu s alkoholem.
- Zapomínat by se nemělo ani na správné uvolnění. Současná společenská zátěž spočívá ve spěchu a nervozitě a je provázena nezdravým napětím. Proto je třeba využívat volný čas ke sportování a k účinnému uvolňování při různých koníčcích.