Jáhly, mlynářsky opracované obilky prosa, se po několika desetiletích nevalného zájmu znovu vrátily do českých spíží, hrnců a na talíře. Jáhly mají svou vlastní chuť, která může připadat nezvyklá především dětem, které nerady přijímají neznámé pokrmy. Nejlepším způsobem, jak naučit děti jíst jáhly, je vařit jim je od nejútlejšího věku. Koneckonců – jejich zdraví jenom prospěje. Nejsnazší cestou, jak děti navyknout na jáhly, jsou úpravy jahel na sladko – v podobě kaší nebo nákypů. Nabízíme návod na vaření jahel a recepty na jáhlovou kaši na sladko: základní, exotickou, „slunovratovou“ a ještě recept na jáhlový pudink
Jáhly v hledáčku zdravé výživy
Jáhly sice mají kalorickou hodnotu jako obilniny (362kcal/100g), ale jsou bohaté na minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, kyselina křemičitá), vitaminy (B1, B2 a PP), kyselinu linolovou a nenasycené mastné kyseliny. Energetická hdnota je ale počítána u jahel v suchém stavu, při vaření však jáhly hodně nabydou. Z jednoho kilogramu suchých jahel získáme asi 3800 gramů vařených jahel.
Jáhly pro zdravé i nemocné
- Jáhly a pokrmy z jahel neobsahují lepek, proto jsou vhodné pro lidi odkázané na bezlepkovou dietu (celiakie).
- Jáhly mají na seznamu doporučených potravin také diabetici.
- Jáhly jsou vhodné i pro lidi s nemocemi slinivky břišní a sleziny.
- Protože jsou jáhly zásadité podstaty, prospívá jejich konzumace také lidem s nemocným žaludkem.
- Pokrmy z jahel obohatí jídelníček při dělené stravě, mají je v oblibě makrobiotici, vegetariáni a vegani.
Kuchyňská úprava jahel
Jáhly před vařením důkladně promneme rukama v horké vodě, kterou několikrát vyměníme, až není kalná. Tím jáhly zbavíme natrpklé příchuti a trochu nezvyklého aroma. Jáhly není zvykem máčet, i když to některé prameny doporučují. Vaříme je stejně jako rýží: proprané zalijeme trojnásobným objemem tekutiny, přivedeme k varu, deset minut prudce vaříme, pak teplotu stáhneme a necháme dalších deset minut v teple dojít. K vaření jahel se osvědčily rýžovary – nehrozí v nich připálení.
Jáhlová kaše na sladko: Recepty
Jáhlová kaše základní
- 150 g jahel, špetka soli, asi 300 ml mléka, moučkový nebo hroznový cukr, kakao, skořice, 20 g rozehřátého másla.
Příprava: Jáhly propláchneme a několikrát je spaříme horkou vodou. Po okapání je zalijeme trochou vody s mlékem, osolíme a zvolna vaříme za občasného promíchání a dolévání mléka doměkka.
Kaši podáváme posypanou prosátým cukrem s trochou kakaa nebo skořice a pokapanou máslem.
Exotická jáhlová kaše
- 125 g jahel, 1 lžíce másla, 1/2 l mléka, 1/2 l vody, kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu, 1 lžička mleté vanilky, špetka soli, 2 lžíce moučkového cukru, 125 g smetany ke šlehání, 1 banán, 1 kiwi, 1 malý ananasový kompot, 1 dl 100% pomerančového džusu, 40 g pražených mandlí, 2 lžíce medu.
Příprava: V kastrolu na rozehřátém másle orestujeme jáhly. Pak přidáme mléko, vodu, vanilku, citronovou kůru a sůl. Necháme přejít varem a zvolna vaříme asi 15 minut. Mezitím úhledně pokrájíme ovoce a ušleháme smetanu s cukrem a vanilkou. Vařené jáhly smícháme s džusem a polovinou šlehačky, upravíme na talíře, ozdobíme ovocem a posypeme sekanými mandlemi.
Nakonec na porce dáme zbylou šlehačku a pokapeme medem.
Jahelná kaše „slunovratová“
- Potřebujeme 250 g jahel, 1 l vody, 1 l mléka, 2 sladká jablka, sušené švestky, cca 100 g mandlí, med, vanilku, cukr.
Příprava: Jáhly promyjeme studenou vodou, zalijeme vodou a polovinou mléka, mírně osolíme. Přivedeme k varu a vaříme na mírném plameni. Když se tekutina vsákne, přilijeme zbytek horkého mléka, přidáme nadrobno pokrájená oloupaná jablka, omyté pokrájené sušené švestky, pokrájené mandle, vanilku nebo vanilkový cukr, mírně osladíme a dobře rozvaříme. Ke konci přilijeme smetanu.
Kaši podáváme slazenou medem a ozdobenou kompotem.
Jáhlový pudink s ovocnou omáčkou
- 1/2 lmléka , 125 g jahel, 70 g másla, 3 vejce, 70 g cukru, citronová kůra z půlky citronu, půl kávové lžičky mleté skořice, 60 g mandlí, špetka soli, máslo na vymazání a strouhané piškoty na vysypání formy, ovocná omáčka.
Příprava: Z mírně osoleného mléka a spařených jáhel uvaříme kaši a necháme ji vychladnout. Žloutky třeme s cukrem do pěny. Přidáme citronovou kůru, mletou skořici a strouhané mandle. Do pěny přidáme jáhlovou kaši a nakonec vmícháme sníh z bílků. Hmotu vlijeme do vymazané formy a ve vodní lázni vaříme 1,5 hodiny.
Hotový pudink podléváme ovocnou omáčkou – odpaříme šťávu z kompotu a necháme ji projít varem se lžičkou máčeného škrobu.
Mohlo by vás zajímat
Další výborné recepty na jídla z jahel (sladká i slaná) jsou k nalezení ZDE.