Rádi byste využili zásobu ovoce, plného chuti? Pak vyzkoušejte třeba jahodový přeliv, který se uplatní jako perfektní součást jakéhokoliv dezertu – od panna cotty až po lívance. A jak na něj?
Jahody musí nejdříve dozrát
Pro začátek je třeba říct, že jahody musíte nechat pořádně dozrát předtím, než je začnete zpracovávat do přelivu, nedostatek chuti totiž žádným cukrem ani jinou ingredience nedoženete. Nejde ovšem o jediný druh ovoce, k němuž je nutné přistupovat takto s respektem.
Mezi ovoce, které musí nejprve dozrát na lince, než ho uložíte do lednice nebo začnete zpracovávat, patří i:
- meruňky
- avokádo
- kiwi
- mango
- melouny
- nektarinky
- broskve
- banány
- švestky
Tip pro rychlejší zrání jahod
Pokud potřebuje aby některé plody dozrály rychleji, vložte je do papírového sáčku s jablkem nebo banánem. Jablka a banány uvolňují plyn, který urychluje zrání jiného ovoce. V opačném případě je nezapomeňte při skladování od ostatního ovoce oddělit.
Jak na jahodový přeliv
Asi stěží bychom našli jednodušší recept, než je právě jahodový přeliv. Opravdu na něj nebudete potřebovat nic složitého. Ve hře jsou pouze jahody a cukr.
- 200 gramů čerstvých jahod
- a 1 lžíce cukru.
Cukr by měl být nejlépe třtinový, protože chuť jahod skvěle zvýrazní, ale pokud ho doma nemáte, můžete se spokojit i s tím obyčejným. Je to jednodušší, než se zdá.
Jahody jednoduše nakrájejte a vložte do hrnce. Na mírném varu je rozvařte na kaši. Poté přidejte cukr a rozmixujte. Nyní máte hotovo. Podle chuti můžete ještě přeliv pasírovat nebo ho naopak nechat jen tak. Na dezert ho však vždy nalévejte až těsně před podáváním.
Přeliv z dalších druhů ovoce
Podobně lze připravit přeliv i z jiného měkkého ovoce. Skvělý je například ten malinový, ale vyzkoušet můžete i ostružinový nebo směs z lesních plodů. V takovém případě se však u používaného cukru řiďte svou chutí. Třeba na maliny určitě nebude jen jedna jediná lžička stačit. A i tady se vyplatí sáhnout spíše po cukru třtinovém. Má zkrátka a dobře o něco lepší chuť.
Zbylé jahody zkonzumujte ihned
Doporučená doba skladování v chladničce je pouze několik dní. Poté začínají plesnivět. Existuje však i další ovoce, které je nutné potřebovat maximálně do týdne:
- meruňky
- borůvky
- třešně
- angrešt
- hrozny
- kiwi
- mango
- meloun
- nektarinky
- broskve
- ananas
- švestky
- maliny
A tyto druhy ovoce byste měli spotřebovat zhruba do 3 týdnů: jablka, hrušky, brusinky, grapefruit, pomeranče a citrony.
Je možné ovoce skladovat ve sklepě?
A ještě na jeden aspekt skladování se podíváme – skladování ovoce ve sklepě,. Všeobecně platí, že ovoce, jako jablka nebo hrušky lze skladovat na chladném, suchém a tmavém místě, jako je sklep (nebo na zemi v komoře), asi šest měsíců v závislosti na teplotě a vlhkosti vašeho sklepa nebo špižírny.