Jak často krmit akvarijní rybičky

Myslíte si, že mít doma akvárium je vcelku nenáročná zábava? Možná trochu zpozorníte, když zjistíte, že dokonce ani správné krmení není legrace. Poradíme, vám jak často krmit akvarijní rybičky, aby byly v pořádku jak ony, tak i voda v akváriu, kterou může přebytečné krmení snadno znečistit.

Opravdu to není nic, co by se dalo jen tak odbýt. Nesnědené krmivo se ve vodě kazí. A na druhou stranu také příliš mnoho jídla způsobuje, že rybky nepříjemně přibírají a zkracuje jim to život. A jaká je tedy ona doporučená hranice?

Jak často krmit

Odborníci doporučují interval 2x denně, nejlépe ráno a večer, vždy po malých množstvích. Veškerou potravu nasypanou na hladinu by měly rybky zkonzumovat do pěti minut. U tablet na dně to už tak jednoduché není, tam je třeba správné množství odpozorovat a především se ujistit, že ryby opravdu ví, kam jejich krmení dopadlo. To může být totiž ve velmi členitém dně akvária někdy nepřekonatelný problém.

Někdy je pak doporučováno zařadit rybám do jejich režimu 1-2 denní pauzu. Nemusíte se bát, že vyhladoví. V akváriu je vždycky rostlinných zbytků dost a masožravým rybám půst vyložené prospívá. Je dobré naplánovat si to na jeden konkrétní den v týdnu, abyste nezapomínali. Ideální je víkend – např. neděle. Ta je všeobecně odpočinkovým dnem, takže si zkrátka od jídla odpočinou i vaše ryby.

Jak dlouho vydrží akvarijní rybky bez krmení?

Trénink hladovkou se hodí také v případě, že odjíždíte na pár dní pryč. Ryby tak nebudou ve stresu z toho, že jeden nebo dva dny nedostanou najíst. A jak dlouhou pauzu si můžete dovolit? Obvykle se uvádí pět dní. Odjíždíte-li na delší dobu, vyplatí se požádat souseda nebo kamaráda, zda by k vám ve volném čase nezaskočil a vaše zvířátka nenakrmil.

Pro jistotu mu k instrukcím přidejte i odměrku s odměřenou dávkou nebo mu alespoň co nejpřesněji popište množství, jaké má do akvária hodit. Vyhnete se tak nebezpečným problémů zkažené vody po dovolené.

Důležitým faktorem je také přerybnění akvária. Nejde o to, že byste nedokázali jeho obyvatele uživit, ale spíše o to, že voda a filtr se bude muset potýkat i s velkým znečištěním od vylučovaných exkrementů. Mnoha rybám samozřejmě přerybněnost nesvědčí, zvláště plachým druhům, jež se poté raději celý den někde schovávají. Jiné ryby naopak mohou být při soustavném narušování svého životního prostoru nepřiměřeně agresivní.

Počítejte tedy s rovnicí, při níž by na jeden litr vody měl připadnout maximálně jeden centimetr ryby. Ale pozor, počítejte jen s čistým objemem akvária, odečtěte všechny dekorace, štěrk pod. A samozřejmě berte v úvahu také teritoriálnost jednotlivých druhů ryb. Některé potřebují mít opravdu velký osobní prostor, jinak budou další obyvatele akvária neustále napadat.

Zanechte odpověď