Jak často venčit psa

Psi jsou kompletně domestikovaná zvířata. Dokonce i vylučování dokáží ovládnout natolik, aby tím vyhověli nám – svým pánům. Slušně vychovaný pes se doma zkrátka nevyčurá, ani když moc potřebuje. Neustále zadržování moči ale neprospívá jeho zdraví. Pokud vás zajímá jak často venčit psa, aby byl dlouho fit a neměl problémy s ledvinami a psychikou, čtěte dále.

Oficiální doporučení od veterinářů asi většinu z nás nepotěší. Ti říkají, že pes by měl dostat možnost k vyprázdnění močových cest přibližně každé 4 hodiny. Naštěstí nemusí být vždy toto doporučení tak striktní.. Uplatníme ho především u nemocných nebo velmi starých psů. Zdravý pes snese i výraznou úpravu tohoto režimu.

Jak často venčit psa – 2x denně nestačí

Většina lidí si ráno přivstane, aby mohla svého psa bez problémů a časového presu vyvenčit. Je to tak správně. Vždyť i my, když vstaneme, jako první zamíříme na záchod, a u psa to není jiné. Řada psů provede ráno malou i velkou potřebu a následně opět odejde spokojeně spát.

Problém obvykle nastává s venčením večerním. Opravdu nestačí vzít psa na procházku okolo 20:00 hod, až si dostatečně odpočineme po náročném dni v práci. Optimální je jít s ním na procházku v podvečer mezi 17.00 – 19.00 hod a pak ještě jednou těsně před spaním. Tady už nemusí jít o klasickou procházku, stačí se jen v papučích vykulit před dům a za pět minut se vrátit.

Procházka podvečerní by ale měla být o něco delší. Psům nestačí se jen každý den potulovat okolo domu. To má neblahý vliv na jejich duševní zdraví. Pobyt venku pro ně není spojen jen s tělesnou potřebou, ale také s touhou objevovat. Potřebují nacházet nové pachy a předměty a tím udržovat svou mysl v kondici. Pes, se kterým každý den obejdete pouze jeden a ten samý blok, se po čase stane apatickým a bez zájmu.

Pamatujte si, že psa je nutné venčit za každého počasí. Déšť, vítr, plískanice – nic z toho není překážkou a to ani ve chvíli, kdy se pejskovi ven očividně nechce. Sam ise přesvědčíte, že nakonec nabízenou procházkou vezme zavděk navíc vám poděkují i jeho ledviny.

Na druhou stranu pokud čas od času nestíháte, ujede vám autobus nebo se z jiného důvodu více než 12 hodin doma neukážete, nic se neděje, Pejsci jsou připravení i na tuto variantu. Zvláště feny zvládají půl dne bez močení naprosto bez problémů, psi pak jen nějakých 10 hodin. V žádném případě ale takovéto situaci nevystavujte svého psího miláčka pravidelně, brzy by se to odrazilo na jeho zdraví. Onemocnění ledvin patří u psů k velmi častým a závažným problémům a v řadě případů za ně mohou právě nezodpovědní páníčci, kterým se nechce chodit příliš často ven.

TIP: Pokud si o víkendu rádi přispíte do oběda a ani v týdnu nejste příliš nadšení vidinou procházku po dvanáctihodinové šichtě, raději si pejska nepořizujte. Místo toho můžete chodit venčit pejsky do nejbližšího útulku. Rádi vás tam uvítají.

Zanechte odpověď